TZ: Festival knižní kultury a literatury: knižní veletrh v Lipsku 2017

           MK                  MZK

Tisková zpráva

Festival knižní kultury a literatury: knižní veletrh v Lipsku 2017

Ve dnech 23. až 26. března se uskuteční tradiční knižní veletrh v Lipsku, který je současně považován za největší literární festival v Evropě. Diskuze, výstavy a autorská čtení totiž nejsou omezena pouze na prostor veletrhu, ale v průběhu jednoho týdne doslova celé město ožije literárními tématy. V roce 2017 bude představeno 3 300 autorů a účinkujících na více než 571 scénách a místech, z nichž 411 se nachází přímo ve městě. Společný program veletrhu a města nese název Lipsko čte a v průběhu posledního desetiletí se proměnil do podoby největšího a nejdemokratičtějšího svátku slova.

Jeden z klíčových projektů letošního veletrhu vznikl ve spolupráci s Nadací Roberta Boshe a nese název Evropa21 s motem Musíme mluvit a s podtitulem „MY v Evropě – za co chceme ručit?“. V šesti debatních salónech budou kriticky představena klíčová témata současné Evropy související s migrací, nacionalismem i s mezigeneračním konfliktem. Veletrh totiž není zaměřen pouze na literaturu, ale je vždy součástí společensko-kulturních polemik, kterých se nejenom aktivně účastní, ale často je i výrazným způsobem ovlivňuje.  

V rámci společného programu lipského veletrhu a Nadace se odehrají autorská čtení a diskuze, jichž se účastní lidé různýchnázorů i postojů, básníci i přírodovědci, politici i filozofové, novináři i manažeři. Jedním z vrcholů tohoto projektu bude představení divadla Maxima Gorkého Fuck you, Ev.ro.Po.!  Fuck you Moldavsko! v němž moldavská autorka Nicoleta Esinencu mluví v rozhněvaném, ostře antinacionalistickém monologu Fuck you, Eu.ro.Pa.! se zesnulým otcem. Legendární představení z roku 2005 vzbudilo díky své kritice rozsáhlé politické diskuze a řada autorčiných divadelních představení je stálev Moldavsku pronásledována cenzurou. Téma představení tak souzní jak s ;otázkou evropanství, tak s tématem mezigeneračního konfliktu.

Jako hlavní země lipského veletrhu byla pro letošek vybrána Litva. Pozornost návštěvníků ke své kultuře se pokusí připoutat prostřednictvím výstav, filmových i hudebních představení, autorských čtení i diskuzí. Ke kritickému mnohohlasí se litevští intelektuálové chtějí přihlásit například polemickým tématem: „Co vlastně drží Evropu pohromadě?“

Český stánek slavnostně otevře ministr kultury Daniel Herman za účasti představitelů města Lipska, spolkové země Saska i organizátorů veletrhu. Při tomto aktu bude současně oficiálně oznámena účast České republiky jako hlavní země lipského veletrhu v roce 2019. V průběhu veletrhu se proto odehrají semináře určené překladatelům a dalším odborným zájemcům, které mají informovat o přípravách české účasti i o předběžné podobě programu pro představení české kultury v Lipsku v roce 2019. Slavnostně bude vyhlášeno obnovení ceny Premia Bohemica. Tu od roku 1993 do roku 2011 udílela Obec spisovatelů zahraničním bohemistům, kteří se zasloužili o šíření české literatury. Cenu bude od roku 2017 udílet z pověření Ministerstva kultury České republiky Moravská zemská knihovna.

Kontakt:

Lipský veletrh 2017: http://www.leipziger-buchmesse.de/
Kontaktní osoba: prof. Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny v Brně: tomas.kubicek@mzk.cz

PřílohaVelikost
tz_lipsko_2017_1.doc313.5 KB

Poslední aktualizace: 09.01.2023, 12:22