TZ - Knižní veletrh ve Frankfurtu nad Mohanem

Knižní veletrh ve Frankfurtu nad Mohanem

14. – 18. 10. 2015

Frankfurtský knižní veletrh je největším a nejprestižnějším veletrhem svého druhu na světě a letos se koná jeho šedesátý sedmý ročník. Program pěti dnů, z něhož první tři jsou rezervovány pro prezentaci tisíců vystavovatelů a pro obchodní jednání a zbylé pro širokou veřejnost, je sestaven z řady silných témat, která rezonují v současné světové knižní kultuře – jako např. digitální technologie, prezentace obrazového materiálu a designu, problematika práv a licencí, věda či vzdělávání a pozornost je přirozeně zaměřena i na dětského čtenáře. V samém centru pozornosti stojí v tomto roce asijská knižní kultura, což je logické s ohledem na obrovský podíl této části světa na knižní produkci i na stále stoupajícím potenciálu tamního knižního trhu.  Tuto pozornost respektuje i výběr letošní hlavní země frankfurtského veletrhu, jíž je Indonésie.

Přípravou české účasti na frankfurtském veletrhu byla Ministerstvem kultury České republiky pověřena jeho příspěvková organizace a jedna z nejvýznamnějších paměťových institucí v ČR Moravská zemská knihovna v Brně. Realizace stánku byla na základě výběrového řízení svěřena firmě BENT z Českých Budějovic. V rámci české expozice se představí téměř dvě desítky vystavovatelů, kteří zastupují široké spektrum knižní produkce. Vedle velkých a malých nakladatelství (např. Academia, Aventinum, Harry Putz Publisher, Host, Lingea, Brána, Fraus, Nakladatelství lidové noviny či Ottovo nakladatelství) se představí i nakladatelství univerzitní (Nakladatelství VUTIUM, AMU PRESS a Vydavatelství UP) či přední české tiskárny (Těšínská tiskárna, FINIDR, PBtisk či Tiskárny Havlíčkův Brod). Zahraniční zájemce, nakladatel či překladatel, najde na stánku i možnost setkat se s literárními agenty, kteří zprostředkovávají kontakty s českými autory i nakladateli.

Významnou součástí českého stánku bude prezentace literárních cen a jejich nositelů. V rámci knižní expozice budou představeny například knihy oceněné v soutěžích Nejkrásnější česká kniha 2014 a Zlatá stuha 2015. Tematicky na tyto expozice naváže katalog Czech Books in the World, který zahraničním zájemcům přináší přehled toho, co získalo v poslední době pozornost domácího publika v podobě udělení některé z českých literárních cen. Katalog představuje nejenom tyto ceny samotné, ale i jejich nositele – v rozhovorech či prostřednictvím jejich textů.

Program českého stánku je doplněn několika kulturními akcemi. Tou první bude slavnostní otevření českého stánku, kterého se ujala náměstkyně ministra kultury ČR Kateřina Kalistová.  České autory budou ve Frankfurtu reprezentovat Radka Denemarková a Radek Malý. Ti vystoupí nejenom v rámci autorských čtení (moderovaných překladatelem Mirkem Kraetschem), ale zapojí se spolu s Pavolem Rankovem i do česko-slovenské diskuze na fóru Dialogue. Autorské pořady a diskuze budou doplněny prezentací dalšího vydaného dílu ze sebraných spisů Jiřího Gruši.

Česká národní expozice je ideově věnována knize Jana Amose Komenského O andělích (1615). Jedná se o knihu, která se stala obětí třicetileté války a Komenského exulantství. Víme o ní jen z autorových vlastních slov z roku 1669: „Co se mne týče, svědek jest mi Bůh a svědomí mé a knížka o anjelích, před padesáti čtyřmi lety v mateřském jazyku ode mne sepsaná“ (De zelo sine scientia et charitate – O horlivosti bez umění lásky, 1669). Letošní expozice české knižní kultury je proto věnována knize, která zastupuje ty, o něž jsme z nějakého důvodu přišli a na které bychom navzdory současné záplavě knižní produkce neměli zapomínat.

Poslední aktualizace: 09.01.2023, 13:22