TZ: Oči Brna Robert Musil. Cizinec v Brně

Brno MZK      Brněnský deník      Oči Brna

 TISKOVÁ ZPRÁVA

OČI BRNA

Robert Musil. Cizinec v Brně

Praha má svého světového Franze Kafku, Brno má svého světového Roberta Musila (1880–1942). Praha o tom ví, Brno zatím nic netuší. Jednoho z největších romanopisců dvacátého století v Brně připomíná jednoduchá deska na Jaselské ulici. A to je všechno. Robert Musil se proto stal osobností pravidelného cyklu Oči Brna v období prosinec 2016 – leden 2017. Tentokrát výstavu připravil PhDr. Vojen Drlík.

Spisovatel – autor monumentálního (a nedokončeného) románu Muž bez vlastností, považovaný vedle Franze Kafky a Thomase Manna za klasika velké německé literatury dvacátého století, se narodil v roce 1880 v Klagenfurtu Alfredu a Hermíně Musilovým. Selský rod Musilů byl původem z Rychtářova u Vyškova a až odchodem Robertova dědečka do Rakouska se rozdělil na českou a rakouskou větev.

Do země svých předků se Robert vrátil jako chlapec, když se stal jeho otec v roce 1891 profesorem brněnské techniky, kde působil až do svého penzionování. Robert postupně prošel různými vojenskými školami, ale nakonec absolvoval brněnskou techniku (1898–1891) a posléze ještě berlínskou univerzitu. Nejprve navštěvoval nižší vojenskou reálku v Eisenstadtu (1892–1894), pak vyšší vojenskou reálku (kadetku) v Hranicích na Moravě (1894–1897). Následně ještě na několik měsíců zkusil vojenskou akademii.

Společensky a literárně se projevil krátce po svém příchodu na brněnskou techniku. V denním tisku uveřejnil první krátké prózy a drobné literární zprávy a uplatnil se i jako sportovec – cyklista, šermíř, plavec. Do Brna se za rodiči vracel až do roku 1924 a místa jeho mládí hrají významnou roli i v jeho prózách. Musilova první knižně publikovaná próza Zmatky chovance Törlesse se odehrává v prostředí vojenské kadetky v Hranicích na Moravě, Brno se několikrát vynořuje v proudu vyprávění a úvah románu Muž bez vlastností, je částečně dějištěm novely Tonka a brněnské reálie najdeme i ve svazku drobných próz Pozůstalost za života.

Až do svého nuceného švýcarského exilu udržoval Robert Musil tu s větší, tu s menší intenzitou kontakty s českým prostředím, mj. i se svým příbuzným, českým orientalistou a cestovatelem Aloisem Musilem.

KDY: 1. prosince 2016 – 28. ledna 2017
KDE: Moravská zemská knihovna v Brně, Kounicova 65a, foyer MZK
CO:
Výstava věnovaná Robertu Musilovi. 

Připravované akce: 

6. prosince 2016 v 17.00 hod. – Robert Musil. Našinec nebo cizinec?
(videokonferenční místnost, 4. patro)
Přednáška dramaturga, literárního historika a publicisty PhDr. Vojena Drlíka.

10. ledna 2017 v 17.00 hod. – Brněnský německý literární život kolem roku 1900
(videokonferenční místnost, 4. patro)
Přednáška PhDr. Zdeňka Marečka, Ph.D., z Ústavu germanistiky, nordistiky a nederlandistiky FF MU.

24. ledna 2017 v 17 hod. – Musil a Čechy
(videokonferenční místnost, 4. patro)
Přednáška prof. PhDr. Ingeborg Fialové, Dr., z Katedry germanistiky FF UP.

 

Kontaktní osoba: Romana Macháčková, machackova@mzk.cz, 541 646 133

PřílohaVelikost
tz_musil.doc58.5 KB
plakat_prosinec_musil.pdf1.49 MB

Poslední aktualizace: 09.01.2023, 13:22