Umělá inteligence právě vstoupila i do knihovních služeb

Moravská zemská knihovna spolu se svými českými a evropskými partnery spouští testovací provoz 1. uživatelsky využitelného nástroje umělé inteligence v českém digitálním knihovnictví. Jedná se o přelomové řešení, při němž se existující komerční AI služby dostávají přímo k uživatelům digitálních knihoven.

Již několik let je Moravská zemská knihovna součástí evropské sítě knihoven s názvem EOD – Elektronické knihy na objednávku (eBooks on Demend). Ta poskytuje online služby digitalizace historických knih, které již nejsou chráněny autorským zákonem, tzn. byly vydány mezi lety 1500-1913, resp. již uplynulo 70 let od úmrtí jejich autora. Předností služby EOD je pak netradiční výběr knih určených k digitalizaci – skenovány jsou totiž knihy dle přání badatelů a čtenářů. Momentálně službu EOD nabízí na 40 knihoven z 12 evropských zemí. Koordinátorem služby EOD je Tyrolská univerzitní knihovna v Innsbrucku.

V roce 2019 se aktivity EOD rozrostly o projekt EODOPEN, jehož cílem je v on-line prostředí zpřístupnit co nejširší veřejnosti bohatou knižní produkci 20. a 21. století. Patnáct institucí z 11 evropských zemí tak ve společném portálu – digitální knihovně (diglib.eodopen.eu), kterou na bázi českého systému Kramerius staví právě Moravská zemská knihovna, zpřístupní do konce projektu na 15 tisíc volných knih. Cílem je oslovit více než 4 milióny převážně mladých lidí, včetně těch se speciálními potřebami.

A proto, aby byl portál skutečně dobrý, rozhodli se řešitelé projektu z Moravské zemské knihovny ve spolupráci s vývojáři systému Kramerius obohatit jej o AI funkce. V českém a možná i evropském prostředí se jedná o zatím unikátní řešení nových knihovních služeb, které uživatelům umožní efektivnější práci s existujícím digitálním obsahem. Například přeložit, číst, sumarizovat a především porozumět originálu v cizím jazyce. Po ukončení testovacího provozu budou AI funkce postupně nasazovány do dalších digitálních knihoven postavených na systému Kramerius.

Evropské země zapojené do projektu EODOPEN:

Ai

Poslední aktualizace: 17.04.2024, 11:40