Výpůjční řád výměnného souboru

Příloha č. 1 ke Smlouvě o poskytování regionálních knihovnických služeb

 

I. Obecná ustanovení

1.1 Výměnný fond je dílčím knihovním fondem knihovny, která výměnný fond vytváří. Výměnný fond podléhá režimu evidence, revize a vyřazování knihovního fondu podle § 17 knihovního zákona č. 257/2001 Sb., v platném znění. Výměnný fond je možné v rámci aktualizace fondu obsluhovaných knihoven trvale deponovat v obsluhované knihovně.[1]

 

1.2 Výměnný fond se zapůjčuje bezplatně. Náklady na vytvoření souboru výměnného fondu a jeho cirkulaci jsou hrazeny z prostředků dotace Jihomoravského kraje v rámci regionálních funkcí knihoven.

 

1.3 Každá smluvní knihovna má nárok zapůjčit si z výměnného fondu minimálně 2x ročně 1 soubor s minimálně 60 svazky.

 

1.4 Knihovní jednotky z výměnného fondu jsou odlišeny od kmenového fondu knihovny barevným štítkem a písmeny VF a razítky uvnitř knihy.

 

1.5 Za zapůjčený výměnný fond, za všechny zjištěné ztráty a závady odpovídá provozovatel knihovny.

 

 

II. Práva a povinnosti při půjčování souborů výměnného fondu

2.1 Převzetí výměnného souboru potvrdí knihovník nebo zástupce obce podpisem. K výměnnému souboru je přiložen seznam knih, podle kterého je knihovník povinen výměnný soubor ještě před zahájením jeho půjčování zkontrolovat. Na případné nesrovnalosti je nutno neprodleně upozornit.

 

2.2.Stanovená výpůjční doba je pro knihovnu závazná. Soubor výměnného fondu se vrací zpravidla jako celek. Výpůjční dobu části dokumentů lze prodloužit za předpokladu, že je nepožaduje jiná knihovna a doba zápůjčky nepřesáhla 1 rok. Za včasné a úplné vrácení souboru odpovídá knihovník.

 

2.3 Knihy a periodika ze zapůjčených souborů se půjčují čtenářům v souladu s platným knihovním řádem knihovny.

 

2.4 Evidenci výpůjček dokumentů VF označuje knihovna bez AKS na knižní lístek příslušného dokumentu a počet dosažených výpůjček vede ve svém Deníku knihovny.

 

2.5 Před uplynutím stanovené výpůjční lhůty knihovník knihy shromáždí a zkompletuje do souboru, zkontroluje podle přiloženého seznamu, případně doplní údaje o ztrátách, poškození, nevrácení apod. a připraví k odvozu.

 

2.6 Jestliže knihovník nebude moci soubor v určeném termínu vrátit osobně, dohodne předání s obecním úřadem nebo s pověřenou osobou.

2.7 Pokud nebude výměnný soubor vrácen v dohodnutém termínu, nebude knihovně zapůjčen další výměnný soubor.

 

 

III. ZTRÁTY A NÁHRADY

3.1 O způsobu náhrady rozhoduje vedoucí regionálního oddělení pověřené knihovny.

 

Při poškození, zničení nebo ztrátě dokumentu se požadují tyto formy náhrady:

a) uvedení do původního stavu obstaráním náhradního výtisku téhož dokumentu ve stejném vydání a vazbě,

b) dodání jiného vydání díla v případě, pokud uvedení do původního stavu není možné nebo účelné,

c) dodání jiného díla,

d) finanční náhrada.

 

Pokud čtenář knihu ztratí, je povinen zaplatit cenu knihy + 100 Kč za její zpracování. V případě poškození knihy zaplatí přiměřenou částku. Finanční částka za ztrátu nebo poškození bude zaplacena pověřené knihovně složenkou nebo převodem na účet. Složenku čtenář obdrží od knihovníka v knihovně ve své obci. Po provedení úhrady předloží ke kontrole doklad o zaplacení. Do doby uhrazení poplatku nelze čtenáři půjčovat další knihy z výměnného souboru. O zaplacení poškozené či ztracené knihy informuje knihovník odpovědného pracovníka pověřené knihovny a do seznamu knih výměnného souboru napíše datum úhrady ztracené knihy.

 

3.2 Pokud ztrátu čtenář neuhradí do 60 dnů od vydání složenky nebo od sdělení pokynů pro zaplacení převodem na účet, hradí cenu knihy a náklady za její zpracování provozovatel knihovny (obec) a na čtenáři je vymáhá.

 

3.3 Uživatel je povinen uhradit i všechny náklady, které knihovně v souvislosti se ztrátou vznikly.

 

3.4 Do vyřešení způsobu nahrazení ztráty a uhrazení všech pohledávek má knihovna právo pozastavit uživateli poskytování všech služeb.

 

Datum: 
St, 2015-11-11

Poslední aktualizace: 19.04.2023, 10:20