Exkurze v Moravské zemské knihovně

 Exkurze v Moravské zemské knihovně

Kdy: pondělí 11. června 2018 / 17.00
Kde: Malý sál / 6. patro

Cílem exkurzí je netradiční seznámení s druhou největší knihovnou, jejími službami a zázemím pro odborné činnosti.

Téma exkurze: Zajímavosti z historie MZK, Univerzitní knihovna v proměnách času

Věděli jste, že...  

-        Počátky Moravské zemské knihovny v Brně jsou spojeny s Hospodářskou společností pro Moravu (Moravská společnost pro zvelebení orby, přírodoznalství a vlastivědy), jejímž spoluzakladatelem a ředitelem byl Hugo František Salm-Reifferscheidt (1.4.1776 Vídeň – † 21.3.1836 Vídeň), osvícenec, podnikatel, sběratel, přírodovědec, spoluzakladatel Františkova Muzea v Brně a zakladatel brněnského přádelnictví, majitel železáren v Blansku?

-        1928 na Výstavě soudobé kultury vyslovila brněnská inteligence požadavek výstavby budovy pro knihovnu, návrhem novostavby se zabývali architekti Alois Dryák a Bohumil Fuchs. V březnu 1931 stavební komise vybrala projekt architekta Bohuslava Fuchse (projekt brněnského univerzitního komplexu)? 

-        významnou součástí sbírek je osobní knihovna Otokara Březiny (vlastním jménem Václav Jebavý, 13. září 1868, Počátky - 25. března 1929, Jaroměřice nad Rokytnou), básník a spisovatel, představitel symbolismu, který byl za svého života osmkrát v letech 1916-1929 nominován na Nobelovu cenu za literaturu?


Exkurze jsou zaměřeny tematicky, každý měsíc mohou účastníci nahlédnout do jiných prostor, seznámit se s jinými činnostmi, s nimiž se jako čtenáři běžně nesetkají v duchu myšlenky těchto exkurzí: Poznejte knihovnu jinak!

 

Exkurze pro veřejnost organizuje Oddělení vzdělávání a krajské metodiky MZK.

 

Kontakt: exkurze@mzk.cz

Vstup volný
Přihlaste se k našim akcím na Facebooku.

Registrace uzavřeny

Poslední aktualizace: 11.06.2018, 14:56