Harri Ahonen: Treky severní Skandinávie

Harri 3

Kdy: pátek 2. března / 18.00
Kde: Konferenční sál / přízemí

Přednáška bude uskutečněna v angličtině.

„Jít beze spěchu po úbočí hor. Sejít po pěšině do údolí a sednout si na zem podél řeky, která se klikatí údolím. Těšit se pohledy na daleké hřebeny hor společně s křišťálově průzračnými ledovci na jejich vrcholech. Ležet na břehu řeky a nechat zurčení vody určovat rychlost toku času do ticha. Cítit vánek ve tvářích a sledovat, jak vysoko je obloha."

Skandinávský dům Brno a Moravská zemská knihovna srdečně zvou na přednášku finského dobrodruha, cestovatele a fotografa Harriho Ahonena. Nejen nádherná severská příroda, lesy, řeky, hory a pustiny, ale i turistické trasy, či sruby k přenocování uprostřed pustiny vás nalákají k naplánování nejednoho výletu. Harri pěšky prošel téměř celou Skandinávii a kromě krásných fotografií se s vámi podělí o své zážitky a praktické rady na cestu.

Vstup volný

The Scandinavian House in cooperation with Moravská zemská knihovna cordially invites you to meet Harri Ahonen, a Finnish adventurer and photographer, who will share his  passion for hiking in the beautiful Scandinavian nature.

This time, Harri Ahonen will focus on Northern Finland, Norway and Sweden. He will present the national parks of this area, their nature, accommodation at tourist huts as well as the possibilities of transportationthere and back. You will also be introduced to lemmings, muskoxen and different species of reindeer. Those of you who are planning a journey to the North will certainly be grateful for advice and tips for great hiking trails.

Or you may just as well let it take you far away…

To walk along paths and admire snow-covered mountaintops. To rest on a tree stump for a while to tighten the laces, and listen to a cry of a hawk. To peer at the sky and watch the bird wheeling round the sun. To take shelter from the rain under a rock, when the cold starts to creep up the backbone. To stop at a side of a mountain creek and look at the stream as it is running lively among stones. To climb up a mountain at the end of the day, enjoy the flaming sunset, and stumble the last kilometer by lamplight back to the hut. To wake up in the morning at a bright sunshine and set out on a journey again.

The lecture will be given in English.

Free admission

Přihlaste se k našim akcím na Facebooku.

Poslední aktualizace: 20.02.2018, 10:03