ONLINE: Jak poznat pseudovědu ve vědě? (Marek Vranka)

Kdy: 9. listopadu 2020 / 18.00
Kde: Malý sál / 6. patro

Stream přednášky bude možné sledovat na FB Moravské zemské knihovny, zde: https://www.facebook.com/mzk.cz/live/. Dotazy přednášejícímu, prosím, pište do komentářů pod živé vysílání.

Vědci, stejně jako ostatní lidé, dělají chyby. Před nástrahami jejich kognitivních klamů by je měla chránit vědecká metoda. Ta se ale v běžné výzkumné praxi používá způsobem, jež má řadu nedostatků. I přes nejlepší úmysly tak může i u vědců převládnout tendence obelhávat sebe sama a interpretovat získaná data zavádějícím způsobem. Zkreslené výsledky se pak běžně objevují v odborných žurnálech, TED talkcích či knihách respektovaných nositelů Nobelovy ceny a jejich důvěryhodnost a praktická využitelnost je proto nejistá.

V posledních deseti letech si však vědci a vědkyně tyto problémy nejen uvědomují daleko intenzivněji než v minulosti, ale zejména spousta z nich vytváří a popularizuje nástroje a postupy, jak tuto neutěšenou situaci zlepšit. V přednášce se dozvíte, jaké jsou příčiny, symptomy a navrhovaná řešení, jak zvýšit vlastní odolnost vůči zkreslením a jakým způsobem rozeznat důvěryhodné studie od těch nespolehlivých.

Kontaktní osoba: Mgr. Richard Guniš, 541 646 333, Richard.Gunis@mzk.cz

Vstup zdarma

Přihlaste se k našim akcím na Facebooku.

Poslední aktualizace: 02.11.2020, 11:51