Otfrid Pustejovsky: Němci a Češi v období "druhé třicetileté války" 1914 - 1945

Moravská zemská knihovně v Brně ve spolupráci s dalšími partnery

vás srdečně zve na přednášku z cyklu "Odlišné jazyky - společné dějiny":
"Cyklus přednášek o Češích a (nejen) Němcích v českých zemích od 19. století do současnosti".

Otfrid Pustejovsky: Němci a Češi v období "druhé třicetileté války" 1914 - 1945

úterý 16. dubna, 18.00, konferenční sál MZK (přízemí), Kounicova 65a

Dr. Otfrid Pustejovsky (*1934), se narodil v Ostravě a nyní žije v bavorském Waakirchen. Studoval historii, germanistiku a katolickou teologii v Mnichově, Vídni a Chicagu. Je autorem publikací k tématu střední Evropy a dějin českých zemí. Věnoval se tématu odpůrců nacismu v prostředí československých křesťansko-demokratických Němců nebo např. pracovnímu táboru v Jáchymově po roce 1945. V roce 2011 obdržel Uměleckou cenu česko-německého porozumění.

Audiozáznam přednášky: mp3 (94 MB). 

Nový celoroční cyklus přednášek "Odlišné jazyky - společné dějiny" se koná za laskavé podpory Česko-německého fondu budoucnosti a Goethe-Institutu Prag. Dalšími partnery na projektu jsou Ackermann-Gemeinde (SRN), občanské sdružení Conditio humana a Centrum občanského vzdělávání při Masarykově univerzitě v Brně.

Přednášková řada si klade za cíl poskytnout zájemcům o historii vhled do fungování společnosti na území dnešní České republiky v dobách, kdy jednu z nejvýznamnějších kolektivních identit představovala národnost. Složité vztahy mezi Čechy, Němci a Židy budou sledovány od počátků moderního nacionalismu v 19. století téměř až do současnosti.

Dvě desítky příspěvků jak z českého a německého prostředí, tak i ze zámoří, nabídnou široké spektrum pohledů na mnohonárodnostní společnost střední Evropy. Obecenstvo si tak bude moci vytvořit vlastní představu o stavu vědeckého poznání v této oblasti a dostane také možnost aktivně se zapojit do debaty s přednášejícími.

Přednášky se budou konat ve dvou fázích, od února do května 2013, na podzim pak od října do prosince 2013. Pravidelným termínem konání přednášek bude vždy úterý v 18. 00 hod. v konferenčním sále MZK, v přízemí.

Přehled o plánovaných přednáškách i přednášejících v jarním cyklu nabízí podrobný harmonogram.

Audiozáznamy z již proběhlých přednášek najdete na www.mzk.cz/OdlisneJazyky

Vstup je volný, do vyčerpání kapacity míst v konferenčním sále.

Přílohy a fotogalerie:

PřílohaVelikost
otfrid_pustejovsky_a4_plakat.pdf198.71 KB
letak_odlisne_jazyky.pdf309.82 KB
harmonogram_jaro_2013.pdf86.24 KB
Dr. Otfrida Pustejovského představil Adrian von Arburg z Conditio humana o.s. a přednášku za onemocnělého pana Pustejovského četli pánové Jiří Dufka a Jan Rybnikář.
Diskusi moderoval Adrian von Arburg a k tématu "role pamětníků" se vyjadřovalo publikum.
Z diskuse v rámci cyklu přednášek "Odlišné jazyky-společné dějiny" v MZK v Brně.

Poslední aktualizace: 19.04.2013, 13:37