Patenty a užitné vzory - právní ochrana technických řešení

Patenty a užitné vzory  - právní ochrana technických řešení

Kdy: čtvrtek 29. listopadu 2018 / 9:30 - 14:30
Kde: počítačová učebna / 6. patro

Přednášející: Mgr. Hana Churáčková, Ph.D., Úřad průmyslového vlastnictví v Praze.

Poznámka:
Na školení získáte základní informace k problematice patentů a užitných vzorů. Pomocí jednoduchých ukázek si také prakticky vyzkoušíte vyhledávání v největší volně přístupné patentové databázi Espacenet. Vzdělávací akce může být přínosná nejen pro vynálezce a inovátory, kteří přemýšlejí o ochraně svého vynálezu, ale také pro firmy, podnikatele a další zájemce, kteří zjišťují stav techniky či hledají podněty pro výrobu nových produktů.

Program:

  • Blok 1,  9:30 – 10:00 hod.: Inovace – Patent VI. Výzva (projekt na ochranu práv průmyslového vlastnictví) , Operační program podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) (Mgr. Lenka Matúšová, Agentura pro podnikání a inovace).

     

  • Blok 2,  10:00 – 12:15 hod.: Úvod do problematiky právní ochrany technických řešení – patentů a užitných vzorů.

(Co lze a nelze chránit patentem a užitným vzorem, rozdíl mezi patentem a užitným vzorem, přihláška patentu a užitného vzoru, průběh řízení před Úřadem průmyslového vlastnictví, poplatky, účinky ochrany, možnosti přihlašování do zahraničí, kde lze provádět rešerše, třídníky pro vynálezy.)      

Přestávka: 12:15 – 13:00 hod

  • Blok 313:00 – 14:30 hod.: Espacenet.

(Praktické ukázky vyhledávání v největší bezplatné databázi patentů. Databáze Espacenet zachycuje více než 100 milionů patentových dokumentů, z nichž jsou mnohé přístupné zdarma v plném textu. Bude předvedeno nové vyhledávací rozhraní, které je přístupné od 19. 11. 2018.)

Přihlášky:
Účast je bezplatná, je nutné se však do 27. listopadu 2018 předem přihlásit s ohledem na omezený počet míst prostřednictvím elektronického registračního formuláře v dolní části této pozvánky. Přihlášky budou přijímány do naplnění kapacity místnosti dle pořadí přijetí a zpětně potvrzeny e-mailem. Pokud obratem neobdržíte automaticky generovaný e-mail s potvrzením Vaší registrace, obraťte se prosím na níže uvedený kontakt. Prosíme zájemce se čtenářskou legitimací MZK, aby se před vyplněním registračního formuláře nepřihlašovali na web MZK přes svůj čtenářský účet (technické důvody). V případě zájmu o vyhotovení osvědčení o účasti napište prosím do registračního formuláře velké písmeno O za Vaše jméno.

Kontakt:
Martina Machátová, studovna přírodních a technických věd v 6. p., e-mail: machat@mzk.cz, tel.: 541 646 170.

Doprava:

Z ústředního autobusového nádraží projít pěšky přes Galerii Vaňkovka k hlavnímu vlakovému nádraží, odtud jet tramvají č. 12, vystoupit na zastávce Nerudova, pokračovat pěšky ve směru jízdy tramvají k budově MZK.   


Mgr. Hana Churáčková, Ph.D.,  je vedoucí oddělení rešerší, které je součástí odboru patentových informací ÚPV. V ÚPV pracuje od roku 1997. Její tým zajišťuje především provádění rešerší průmyslověprávních informací pro veřejnost a fungování informačního centra a helpdesku. Ona sama je dále úzce zapojena do aktivit na zvyšování průmyslověprávního povědomí, podpory uživatelů systému IPR a školení uživatelů průmyslověprávních informací. Vyučuje v Institutu průmyslověprávní výchovy a přednáší na Metropolitní univerzitě Praha, kde získala Ph.D. v oboru mezinárodní a regionální vztahy v průmyslovém vlastnictví.

Těšíme se na Vaši návštěvu.


Prosíme zájemce se čtenářskou legitimací MZK, aby se před vyplněním registračního formuláře nepřihlašovali na web MZK přes svůj čtenářský účet (technické důvody).

Registrace uzavřeny

PřílohaVelikost
skol20181129_pozvanka.pdf183.3 KB
inovace_patent_mze_prezentace.pdf1.31 MB
ochrana_technickych_reseni.pdf2.27 MB
patentova_databaze_nove_rozhrani.pdf2.92 MB
espacenet.pdf3.76 MB
skoleiz_knihovny.cz_patenty.pdf1.69 MB
mptskolmach2018.pdf2.74 MB

Poslední aktualizace: 30.11.2018, 13:33