Promítání snímku Vyrobeno v Dagenhamu / Diskuse

banner

Kdy: 21. 9. 2015 / 18:00
Kde: Konferenční sál / přízemí

Vstup volný

Přijďte zhlédnout snímek „Vyrobeno v Dagenhamu“ a diskutovat s právníky a právničkami z Kanceláře veřejného ochránce práv na téma spravedlivého odměňování žen a mužů. Přijďte se dozvědět, co je to diskriminace a jak se jí bránit. Beseda s promítáním je pořádána v rámci projektu „Pozor na rozdíly v odměňování žen a mužů!“. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Vyrobeno v Dagenhamu je svěží britská retro komedie zachycující skutečné události z roku 1968, kdy se v továrně společnosti Ford v britském Dagenhamu vzbouřilo 187 šiček proti pracovním podmínkám. Jejich požadavkem byly rovné platy pro všechny a konec diskriminace žen. Přes vážnost tématu se režiséru Nigelu Coleovi, známému komediemi Bílá vdova nebo Holky z kalendáře, podařilo zachytit tehdejší události zábavnou formou, aniž by sklouzával k lacinému humoru. Film se tak dá zařadit po bok britských sociálních komedií, jako je divácky velmi úspěšný titul Do naha! s Robertem Carlylem v hlavní roli.

Celý film doslova táhne svým živelným projevem Sally Hawkinsová v roli Rity O’Gradyové, která se postavila do čela tehdejších protestů. I v dalších rolích se objevují známí herci, mimo jiné Bob Hoskins, Miranda Richardsonová, Andrea Riseboroughová, Daniel Mays či Rupert Graves.

Více na ČSFD.


Promítání předchází krátká beseda na téma nerovného odměňování žen a mužů v současnosti. Bude možné diskutovat s odborníky a odbornicemi z Kanceláře veřejného ochránce práv a Genderového informačního centra NORA.

Akce probíhá v rámci celostátní osvětové kampaně Fair Pay, která si klade za cíl sdělit české společnosti, že si lidé za stejnou práci zaslouží stejnou odměnu. Nejen v ČR totiž existuje tzv. gender pay gap, neboli nerovnost platů mezi ženami a muži. „V České republice vydělávají ženy o 22 % méně než muži. V Evropské unii je to pak 16 %. Fair Pay chce tuto situaci změnit." říká ředitelka GIC NORA a manažerka projektu „Pozor na rozdíly v odměňování žen a mužů“ Kateřina Hodická. Kampaň podporují také některé mediálně známé osobnosti. „V současnosti natáčíme videoklipy, které se mezi nejširší veřejnost dostanou letos na podzim. Těšit se můžete např. na videoklip se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou nebo hudebníkem Martinem Kyšperským," upřesňuje Michaela Mořická, koordinátorka kampaně. Mimo to probíhají projektové dny na středních školách a kulaté stoly se sociálními partnery. Více informací o tématu nerovného odměňování i o vývoji projektu „Pozor na rozdíly v odměňování žen a mužů“ se dozvíte na fairpay.gendernora.cz. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Poslední aktualizace: 03.09.2015, 17:19