Roman Kopřiva: Návrat domů - do ciziny. O Baladě pražské Franze Werfela

Srdečně Vás zveme na závěrečnou přednášku z cyklu  

"Rakouská knihovna v přednáškách III. /
Wissenschaftskolleg Österreich-Bibliothek III."
,

která se koná

v pondělí 10. 12. 2012 v 17 hodin (konfereční sál MZK v Brně, Kounicova 65a).

Přednášející: PhDr. Roman Kopřiva, Ph.D., Masarykova univerzita, Brno

Téma: Návrat domů - do ciziny. O Baladě pražské Franze Werfela

Roman KopřivaNad pražskými šiframi ve Werflově básni z amerického exilu si lámou hlavu i germanisté a znalci Werflova díla. Přesto však překvapivě skrývají dodnes ztracená a teprve znovu objevovaná místa paměti (Erinnerungsorte) českých dějin, s nimiž se mj. setkáme i u Milana Kundery.

Roman Kopřiva přednáší německou literaturu na Masarykově univerzitě. Působil také jako lektor českého jazyka a literatury na Vídeňské univerzitě. Stipendista Franze Werfela ve Vídni (u prof.dr. Wendelina Schmidta-Denglera). Zabývá se rakouskou literaturou, Vídeňskou modernou, germano(austriaco)slaviky. Disertace o funkci díla Jana Skácela v tvorbě lyrika a překladatele zejména české poezie Reinera Kunze (laudatio na R. K. – Cena umění k česko-německému porozumění, Berlín, 2002).

Cyklus pořádají Moravská zemská knihovna – Rakouská knihovna a Masarykova univerzita (Ústav germanistiky FF MU) ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem v Praze a Odborem zahraničních vztahů Magistrátu města Brna a III. ročník je věnován 35. výročí vyhlášení Charty 77, památce Jiřího Gruši (28. 10. 2011), člena čestného komitétu WÖB, nedožitým sedmdesátinám literárního kritika Wendelina Schmidta-Denglera a 20. výročí trvání Stipendia Franze Werfela. Cyklus je volným pokračováním XXI. Česko-německé konference - Dialog uprostřed Evropy: Srozumitelná sousedství (Příběhy středoevropských iritací).

Čestnou záštitu převzali: Reiner Kunze, Obernzell-Erlau; Paul Lendvai, Vídeň; Jan Sokol, Praha; Peter Demetz, New Jersey
Moderují Roman Kopřiva (Stipendium Franze Werfela) a Tomáš Procházka, Ústav germanistiky, nordistiky
a nederlandistiky, FF MU.

PřílohaVelikost
Roman Kopřiva_plakát.pdf299.64 KB
Rakouská knihovna v přednáškách_2012.pdf314.95 KB

Poslední aktualizace: 27.11.2012, 11:45