Severský literární salón v Norsku

banner norsko

Severský literární salón aneb Sever není jen detektivka

Kdy: úterý 23. února 2016 / 18:00
Kde: Konferenční sál / přízemí

Ingvar Ambjørnsen: Elling. Pokrevní bratři

Norskou literární tvorbu a knihu Elling. Pokrevní bratři představí druhý večer Severského literárního salónu. Rezervujte si své místo a přijďte. Vstup zdarma.

Vyrazil jsem po své vlastní mentální dálnici a nedodržoval jsem ani předepsanou rychlost, ani jsem se nepřizpůsoboval povětrnostním nebo jiným podmínkám." Elling

host:  PaedDr. Blanka Veškrnová – ředitelka Sdružení Práh

Úsměvný román norského spisovatele Ingvara Ambjørnsena sleduje osudy dvou bývalých pacientů psychiatrické kliniky – Ellinga a jeho kamaráda Kjella Bjarneho, kteří se v sociálním bytě v Oslu za pomoci asistenta pokoušejí zařadit do běžného života. Dva bratři, dva světy, jeden byt a jedna žena v sousedství. Předkrm z norské periferie, kde blázen může být každý z nás.

 

Od ledna 2016 bude každý měsíc v Moravské zemské knihovně díky spolupráci se Skandinávským domem a brněnským nakladatelstvím Host představena literární tvorba jedné severské země (Dánsko, Švédsko, Finsko, Norsko, Island). Vždy poslední úterý v měsíci proběhne diskuse s hostem (překladatelem či odborníkem na danou zemi či téma, o kterém kniha pojednává). Diskusi doplní čtení ukázek v češtině i severském originále. 

Literární večer doplní soutěže o knižní ceny a slevové poukázky pro nákup v e-shopu nakladatelství Host.

Komu je akce určena a vypůjčení knihy

Akce je určena široké veřejnosti, pro návštěvu akce nemusíte být registrovanými uživateli MZK. Knihu k přečtení si můžete vypůjčit v kterékoliv jiné knihovně, od přátel či samozřejmě koupit. Pokud si knihu chcete zajistit prostřednictvím Moravské zemské knihovny, musíte mít platný čtenářský průkaz. Omezený počet absenčních výtisků si můžete vypůjčit na 14 dní díky spolupráci spřátelených knihoven (obraťte se prosím na Oddělení Meziknihovní výpůjční služby, kde vám knihu zapůjčí zdarma.) Podrobnosti najdete v elektronickém katalogu.

Program literárních setkání 

Leden 26.1. - Dánsko Kim Leine: Proroci z fjordu Věčnosti

Únor 23.2. - Norsko Ingvar Ambjørnsen: Elling. Pokrevní bratři

Březen 29.3. - Švédsko Torgny Lindgren: Klingsor

Duben 26.4. - Finsko Pasi Ilmari Jääskeläinen: Literární spolek Laury Sněžné

Květen 24.5. - Island Auður Ava Ólafsdóttir: Výhonek osmilisté růže


Přihlaste se k akci na Facebooku.

Moravská zemská knihovna se přidala ke kampani #readnordic, kterou koordinuje Skandinávský dům. Letáčky k severské čtenářské výzvě najdete v přízemí u vstupu do půjčovny nebo v elektronické podobně na www.readnordic.cz.

Registrace uzavřeny

Severský literární salón v Norsku
Severský literární salón v Norsku
Severský literární salón v Norsku
Severský literární salón v Norsku
Severský literární salón v Norsku
Severský literární salón v Norsku
Severský literární salón v Norsku
Severský literární salón v Norsku

Poslední aktualizace: 25.02.2016, 12:49