Tomáš Hlavenka: Dobrodružství v zemi marketů

Kdy: 10. 10. 2018 – 6. 1. 2019
Kde: Atrium MZK / 1. patro

Vernisáž
Kdy: 10. 10. 2018 / 17.00
Kde: Foyer / 3. patro

Komentovaná prohlídky
Kdy: čtvrtek 15. listopadu 2018 / 16.00
Kde: Foyer MZK / 3. patro

Tomáš Hlavenka si pro svůj projekt Dobrodružství v zemi marketů vybral nezastřešené atrium. Prostor se zeleným porostem je v současné době pro čtenáře nepřístupný a díky jeho nevyužívání tvoří mírnou divočinu uprostřed moderní budovy knihovny. Do tohoto uzavřeného prostoru je však vidět ze všech otevřených podlaží knihovny sloužících čtenářské veřejnosti. V autorově pojetí atrium představuje romantický kaňon či kotlinu, kam umístil chatu s trampskými atributy (ohniště, totem), do scény zakomponoval i přítomné dekorativní architektonické prvky (např. koryto potoka s lávkou).

Instalace je vytvořena ze sortimentu nakoupeného v tzv. hobbymarketech v oddělení „Dům a zahrada”. Vybrané předměty (např. bambus, mulčovací kůra, maskáčová plachta, umělé dřevo a dekorace) použil autor jako ready made, jež podpořil vlastní invencí či konkrétním umístěním do sochařské kompozice. Každá část výjevu má svůj pečlivě promyšlený význam z hlediska materiálu i obsahu, zpracování nebo určité kombinace materiálů. Do instalace jsou zasazeny i symbolické artefakty (např. hlava tonoucího, temný obrys postavy), jež umožňují číst a rozplétat určitý příběh a dodávají výjevu možný apokalyptický rozměr. Návštěvníci knihovny měli u projektu Tomáše Hlavenky nečekanou, ale mimořádnou možnost od začátku sledovat autora při tvorbě doslova jako ve výloze a měli příležitost také průběžně zaznamenávat postupné utváření instalace.

Scéna je do značné míry zrcadlem dnešní doby, českého člověka, pro kterého je důležitou lidskou potřebou mít své koníčky nebo-li hobby. V části populace se typicky jedná o chatařství, amatérské kutilství a nakupování, potřebu utváření svého naaranžovaného prostředí doma, na zahradě, na chatě. Instalace odkazuje na proměny společnosti a přírody, nevyhnutelný přerod, jež přináší ztráty i nové hodnoty. Řetězce hobby prodejen s nabídkou polotovarů i hotových dílců a okrasných doplňků do značné míry utváří měřítko současného lidského estetického cítění.

A tak místo pro foglarovskou chatu v jezerní kotlině a s ním spojená dobrodružství paradoxně nacházíme v nitru knihovny v centru města, i když mnozí z nás je kdysi hledali v příměstské divočině. Pro čtenáře knihovny to může být ovšem nečekaný objev a impuls, že do vysněného prostředí se mohou přenést pomocí knih uchovaných právě uvnitř budovy.

Julie Kačerovská
kurátorka

Autor

Tomáš Hlavenka (*1977) je autorem zabývajícím se sochou, instalací, land-artem a malbou. Stěžejní pro jeho práci je krajina a vztah člověka k ní. Ve své práci využívá nejrůznější materiály od kamene, dřeva, zvířecí kosti až po polyuretanovou pěnu či prefabrikovatelné segmenty z obchodních řetězců. Použití materiálů má v Hlavenkově práci často metaforický význam. Od roku 2008 působí jako asistent v Ateliéru malířství 1 na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Pracuje střídavě v Brně a na Českomoravské vysočině v okolí Dačic. Před pěti lety si vybral pro svou práci zahradní chatku, kterou přestavěl na tzv. Chateliér.

Site specific art v MZK

Série site specific realizací českých výtvarných umělců v Moravské zemské knihovně v Brně je koncipována jako otevřený projekt. Umělci dostávají k dispozici prostor knihovny a je jen na nich, který veřejně přístupný prostor zvolí, jakým způsobem na něj zareagují a které výtvarné médium použijí. Každé dílo je vytvořené speciálně pro prostor knihovny, je jeho reflexí, zároveň impulzem a inspirací pro autory. Výtvarné intervence se budou nacházet mimo obvyklé tradiční výstavní prostory a plochy a návštěvníci knihovny s nimi mohou přijít do kontaktu náhodně a nečekaně. Realizace se budou postupně obměňovat, jednotlivá díla budou v knihovně k vidění po dobu dvou až tří měsíců.

Kontaktní osoba: Mgr. Ing. Romana Macháčková, 541 646 133, Romana.Machackova@mzk.cz

Vstup zdarma

Přihlaste se k našim akcím na Facebooku.

Tomáš Hlavenka: Dobrodružství v zemi marketů
Tomáš Hlavenka: Dobrodružství v zemi marketů
Tomáš Hlavenka: Dobrodružství v zemi marketů
Tomáš Hlavenka: Dobrodružství v zemi marketů
Tomáš Hlavenka: Dobrodružství v zemi marketů
Tomáš Hlavenka: Dobrodružství v zemi marketů

Poslední aktualizace: 21.11.2018, 17:58