Výstava: Ze života našich předků (jazykový ostrov u Vyškova)

Historie vyškovský jazykového ostrova (Wischauer Sprachinsel) sahá do 13. a 14. století, kdy byla tato oblast osídlována především kláštery z Bavorska a Jižního Tyrolska. V průběhu staletí se zde vytvářel vlastní, typický kulturní charakter. V 19. a začátkem 20. století došlo k dalšímu přesunu, ovlivněnému industrializací, ale také sociálními a právními okolnostmi. Často se jednalo o členy rodin statkářů bez nároku na dědictví, kteří ze sedmi německojazyčných obcí odjížděli za prací a lepšími životními podmínkami do Brna, kde se pak trvale usadili.

Německá knihovna při MZK v Brně připravila zásluhou Německého kulturního sdružení, regionu Brno výstavu fotografií, krojů, architektury, zvyků, obyčejů a rodinného života z vyškovského ostrova, tohoto dřívě německojazyčného regionu našich předků. Jedná se současné obce Hlubočany, Kučerov, Lysovice, Rostěnice, Zvonovice, Terešov, Komořany a Čechyně.

Vernisáž výstavy proběhne  2. února 2010 v 15 hod.  a promluví na ní  i paní Rosina Reim, předsedkyně Pracovního společenství Vyškovského jazykového ostrova, spojujícího vysídlence a pečujícího o uchování dědictví jejich domoviny.

Výstavu potrvá do 26. února 2010 ve foyer Německé a Rakouské knihovny při MZK v Brně, Solniční 12.

 

Poslední aktualizace: 09.05.2011, 15:01