Do České republiky míří na rezidenční pobyt 2 běloruští spisovatelé

Čtvrtek 25. března je Dnem Svobody v Bělorusku, kdy si připomínáme 103 let od vyhlášení novodobého běloruského státu – Běloruské lidové republiky. Při této příležitosti Moravská zemská knihovna – sekce České literární centrum, ve spolupráci s Ambasádou nezávislé běloruské kultury při Centru experimentálního divadla v Brně, vybrala 2 běloruské autory – Sjarhej Kalenda Nasta Kudasavová, kteří stráví 4 týdny v Brně a v Praze na studijní a tvůrčí rezidenci.

Rezidenční pobyt byl vypsán na začátku února (více informací zde) a  přihlásilo se do něj 23 běloruských autorek a autorů, z nichž odborná porota vybrala spisovatele a redaktora Sjarheje Kalendu a básnířku Nastu Kudasavovou, kteří budou v ČR pobývat od 15. května do 15. června. Náhradníky jsou Natalka Charytaňuk a Pavel Antipov.

„Ani v této pandemické situaci, kdy se hranice mezi státy střídavě zavírají a otevírají, a globální vesnice se zase stává místem, kde žijí lvi, bychom neměli zapomenout na základní mezilidskou solidaritu, či jednoduše na zájem o toho druhého. Literatura je jedinečným nástrojem komunikace, a je dobré, když spolu s ní mohou přijít i autoři. A my uděláme vše pro to, aby témata, která k nám nesou, zůstala trvale součástí i českého literárního života,“ uvedl prof. Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny. 

Běloruští spisovatelé, kteří přijedou do ČR

Sjarhej Kalenda (Сяргей Календа, nar. 1985 v Kapylu) je spisovatel a redaktor, vzděláním kulturolog hebraista. Absolvoval Fakultu mezinárodních vztahů Běloruské státní univerzity a oddělení literatury a filozofie Běloruského kolegia. Je členem Běloruského PEN klubu a Svazu běloruských spisovatelů. Vydal na tucet prozaických knih, z nichž se některé dostaly do užšího výběru různých literárních cen, jako např. autobiografická zpověď Cesta na konec lůžka (Падарожжа на край ложка), povídková sbírka Občas pankáči umírají (Часам панкі паміраюць) či sbírka pro děti Baltské ponožky (Балтыйскія шкарпэткі). S první ženou výtvarnicí Vasilisou Paljaninou založil a jako šéfredaktor vydával časopis aktuální prózy Makulatura (vyšlo 10 čísel, jedno z nich bylo věnováno slovenské literatuře), od r. 2017 vydává literární občasník Minkult. Sjarhej v dětství absolvoval uměleckou školu hry na klarinet a saxofon, v posledních letech se věnuje i výtvarnému umění a je profesionálním uznávaným kadeřníkem. Se svojí druhou ženou se stal otcem. Během rezidenčního pobytu v Brně plánuje dopsat knihu o biblických přikázáních a editorsky pracovat na dalším čísle občasníku Minkult s tématem Vírus a volby.

Nasta Kudasavová (Наста Кудасава, nar. 1984 v Rahačově) je básnířka. Vystudovala ruskou filologii na Běloruské státní univerzitě a pak navazující magisterský program v oboru Literární věda tamtéž. První básně publikovala v 15 letech v týdeníku Naša Niva. Hned první sbírkou Listí mých rukou (Лісце маіх рук, 2006) upozornila na sebe jako výrazná básnická osobnost. Po studiu v Minsku několik let žila s manželem v Petrohradě, v Homelu nebo na běloruském venkově, avšak po rozvodu se vrátila do rodného Rahačova nad řekou Dněprem, kde vychovává syna a dceru. Dodnes vydala 4 básnické knihy, přičemž třetí – Mé nevymluvně (Маё невымаўля, 2016) – byla Běloruským PEN klubem uznána za vůbec nejlepší běloruskou knihu roku. V únoru 2021 se Nasta Kudasavová stala držitelkou ceny Michase Stralcova a u této příležitosti vyšel její první rozsáhlejší výbor Jaro. Rtům je těsno (Вясна. Вуснам цесна). Během rezidenčního pobytu v Praze by Nasta Kudasavová ráda připravila sbírku po stopách běloruského protestního roku 2020, psala nové texty a pracovala na překladech zajímavé udmurtské básnířky Larysy Orechovové.

Do ČR míří další 4 běloruští umělci

Ambasáda nezávislé běloruské kultury při Centru experimentálního divadla ve spolupráci s Domem umění města Brna dále poskytne pobyt dvěma běloruským výtvarníkům – Uladzimiru Hramoviči a Alesje Žitkevičové. Národní divadlo ve spolupráci s Ambasádou pozvalo k pobytu také dvě běloruské dramatičky - Axanu Hajkovou a Alenu Ivaňušenkovou. Celkem tak od května bude v ČR postupně pobývat šest běloruských umělců.

PřílohaVelikost
Tisková zpráva (.pdf)4.68 MB

Poslední aktualizace: 24.03.2021, 18:43