Moravská zemská knihovna od středy 11. 3. zavírá pro veřejnost

Z důvodu preventivních opatření v souvislosti s šířením onemocnění novým typem coronaviru COVID-19 bude od 11. 3. až do odvolání Moravská zemská knihovna uzavřena pro veřejnost. Současně se ruší všechny kulturní a vzdělávací akce, které jsou v budově naplánované.

Rozhodnutí bylo přijato v návaznosti na dnešní opatření přijatá bezpečnostní radou státu, po konzultaci s hygieniky, vedením dalších knihoven i po jednání se zřizovatelem, jímž je Ministerstvo kultury.

Po čas uzavření nebude možné objednávat knihy z elektronického katalogu. Od data uzavření nebudou čtenářům narůstat pokuty z prodlení. Knihy však bude možné vracet prostřednictvím biblioboxu umístěného před knihovnou. I nadále lze z pohodlí domova pracovat s elektronickými zdroji, například autorsky nechráněnými díly v Digitální knihovně, registrovaní čtenáři mohou využívat i vzdálený přístup do některých předplacených elektronických databází.

Národní knihovna a Moravská zemská knihovna za těchto mimořádných okolností dočasně zpřístupňují téměř 59 milionů stran digitalizovaného obsahu, který byl dosud dostupný pouze z vlastních knihoven. Děkujeme Dilii, Ochranné organizaci autorské a Svazu českých knihkupců a nakladatelů za svolení. Odkaz k tomu obsahu najdete na https://protiviru.knihovny.cz v sekci Studenti VŠ.

Informace pro čtenáře

Infolinka: 541 646 201 (Po – Pá 8–15 hodin)

Kontakt pro média

Mgr. Martina Šmídtová, martina.smidtova@mzk.cz, tel.: 777 465 297

Poslední aktualizace: 20.03.2020, 16:48

Komentáře

Dobrý den, je možné

Dobrý den,

je možné zpřístupnit na digitální knihovně některé publikace?
Potřebovala bych spoustu knih k psaní své diplomové práce, ale bohužel se k nim nelze dostat.

Děkuji
Janeczková

Odpověď - Národní digitální knihovna pro studenty VŠ

Dobrý den,

Národní knihovna ČR ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou vyjednala dočasné zpřístupnění veškerých svých digitalizovaných fondů, které byli doteď kvůli autorské ochraně přístupné jen ze studoven. Je to určeno především studentům VŠ. Odkaz najdete na webu https://protiviru.knihovny.cz, sekce Studenti VŠ a dále Národní digitální knihovna pro studenty VŠ. Třeba tam vámi požadované knihy jsou. Obrňte se trpělivostí, systém je přetížení a vše se načítá hodně pomalu. Nenechejte se odradit ani zámečky na titulních stranách knih, prostě klikněte. Stále pracujeme na zlepšení. S pozdravem, tým MZK