Výstava v Památníku národního písemnictví otevírá svět překladů Milana Kundery

Památník národního písemnictví ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou zahájil výstavu u příležitosti letošních 90. narozenin Milana Kundery. Výstava, která vznikla jako putovní projekt Moravské zemské knihovny a v Praze je k vidění poprvé, se věnuje překladům Kunderova díla v různých světových jazycích, grafickému řešení jejich vydávání i recenzím a ohlasům ze světových médií. Expozice v Sále Boženy Němcové na Strahovském nádvoří bude veřejnosti přístupná od 26. září do 27. října.

Brněnský rodák Milan Kundera patří k nejpřekládanějším spisovatelům na světě. Jeho dílo čítá přes 3000 překladů do různých světových jazyků, ačkoliv nevystupuje na veřejnosti ani nepořádá autogramiády. „Říká se, že Kundera zahořkl a užírá se v jakémsi nedobrovolném pozdním exilu, schovávaje se před sebou i před světem. Co se však v Čechách málo říká, je skutečnost, že Kundera je nejenom nejpřekládanějším českým autorem, ale i současně nejúspěšnějším autorem české literatury v kontextu literatury světové,“ upozorňuje kurátor výstavy, ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček. Žádný jiný český spisovatel také není zastoupen v prestižní francouzské edici klasiků Plejády, která je v expozici k nahlédnutí.

Výstava představuje grafické řešení vydávání Kunderova díla v různých jazykových mutacích, do českých vydání z nakladatelství Atlantis se návštěvník bude moci volně začíst. Kunderovu specifickou estetiku dotváří i úryvky z dosud nepublikovaných románů, které do češtiny pro potřeby výstavy autor přeložil. Kundera sám velmi dbá na kvalitu svých překladů, první francouzské vydání románu Žert se dočkalo rozsáhlé revize a autorizace – o jaké zásahy šlo, se může přesvědčit návštěvník výstavy.

Autorem obsahové části výstavy je Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny. Grafické řešení navrhl architekt Martin Hrdina.

Výstava Milan Kundera (netracen) v překladech je v Sále Boženy Němcové (Strahovské nádvoří 1, Praha 1) otevřena od 26. září do 27. října 2019 každý den kromě pondělí, 10–17 hodin. Více na www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz

Kontakt pro média

Aneta Křižková
Oddělení prezentace sbírky | Památník národního písemnictví
Telefon: +420 778 757 662
E-mail: krizkova@pamatnik-np.cz

PřílohaVelikost
TZ: Výstava v Památníku národního písemnictví otevírá svět překladů Milana Kundery (.docx)37.93 KB

Poslední aktualizace: 27.09.2019, 12:29