Novinky z MZK - červen 2024

Milé čtenářky a milí čtenáři,

vstupujeme do poslední školního měsíce roku 2023/2024. I když na Vás venku čeká mnoho lákadel, věříme, že i tak si najdete cestu do Moravské zemské knihovny. Máte k tomu ten nejlepší důvod, protože jsme pro Vás připravili vskutku pestrý a atraktivní program! Zajímat by Vás mohla předpremiéra filmu Franz Kafka, známý neznámý (3.6.), Den brněnských knihoven na Šelepce (4.6.), přednáška Po stopách astronoma M. R. Štefánika (6.6.) nebo film The Hours (2002).

POZOR: podrobný rozpis otevírací doby najdete na: www.mzk.cz/oteviracidoba.

Těšíme se na Vás.

Tým MZK

VÝSTAVY

11. 3. – 19. 7. 2024

Výstava: Vilém Reichmann. Každá věc je počátkem básně

Galerie / přízemí

Moravská zemská knihovna představuje formou retrospektivní výstavy osobnost Viléma Reichmanna. Fotograf, karikaturista a imaginativní výtvarník prožil celý život v Brně. Byl zakládajícím členem Sdružení Q a postsurrealistické skupiny Ra, která výrazně ovlivnila jeho tvorbu.

Patří k nejvýraznějším nefigurativním, surrealistickým fotografům mezinárodního významu.Své fotografické dílo utvářel v cyklech, které celý život doplňoval. Cyklus Grafogramy, založený na výtvarných experimentech v procesu fotografie, je obdivuhodným dílem, uznávaným u nás i v zahraničí. Proslavil se černobílými imaginativními fotografiemi, založenými na poetice náhodných setkání, tvarových analogií či zvětšených detailů.

KURÁTORKA: Johana Kratochvíla ve spolupráci s Miroslavem Myškou

KONCEPT VÝSTAVY / DESIGN: Johana Kratochvíla, signatura.cz

AUTORKA PROJEKTU / REALIZACE / REDAKCE: Jitka Matušková

FOTO V. REICHMANNA: Jiří Víšek 

10. 5. – 19. 7. 2024

Oči Brna: Rudolf Brančovský

Foyer / přízemí

Ve výstavním cyklu Oči Brna představujeme Rudolfa Brančovského, osobitého výtvarného umělce, hudebníka a frontmana populární brněnské skupiny Poletíme? Výstava mapuje Brančovského tvorbu, kterou prostupuje typická nadsázkahravost humor. Návštěvníci si budou moci prohlédnout obrazy, ilustrace, objekty, rukopisy a další předměty z autorova osobního vlastnictví

RB
 

24. 4. – 22. 6. 2024

Proměna tramvajové smyčky

Foyer / 7.patro

Jak naložit s městským prostorem, který ztratí svoji dosavadní funkci? Co se stane s tramvajovou smyčkou, na které se už tramvaje nebudou otáčet? Tématem transformace dopravní infrastruktury ve veřejný prostor se zabývali studenti a studentky 2. ročníku oboru Zahradní a krajinářská architektura na ZF Mendelu a navázali tak na aktuální prověřování změn v dopravě na půdě Kanceláře architekta města Brna.

Středem zájmu byla točna na Merhautově ulici, která se ve studentských návrzích přeměnila na drobné náměstí/ park/ zelené nároží s novými funkcemi a s velkým dopadem na své okolí

 

29. 5. – 21. 7. 2024

Tchajwanské mikrosvěty

Foyer / 4., 5. a 6. patro

Panelová výstava „Tchajwanské mikrosvěty“ mapuje cestu moderní tchajwanskou literaturou od japonského koloniálního období až po současnost. V kontextu moderní světové literatury se autoři i texty zaměřují na psychologii postav i kolektivní paměť ostrova. Střídají perspektivy jeho obyvatel a z fragmentů budují celistvou atmosféru vzpomínek sdílených napříč generacemi. Výstava představuje tvorbu u nás dosud neznámých tchajwanských autorů a zároveň navazuje na předchozí překlady tchajwanské literatury, vydané v České republice po roce 2000. Poukazuje také na stopy, které v dílech tchajwanských spisovatelů zanechala Česká republika, její genius loci i tvorba zdejších autorů. Nabízí tak dialog mezi dvěma krajinami a propojení literárních světů napříč kontinenty.

Výstavu připravilo Národní muzeum tchajwanské literatury v Tchaj-nanu (National Museum of Taiwan Literature) spolu s nakladatelstvím Mi:L Publishing ve spolupráci s Mezinárodním sinologickým centrem Chiang Ching-kuovy nadace při Univerzitě Karlově

K výstavě vyšla v roce 2021 publikace Vzpomínky a sny na obratníku Raka (tchajwanští autoři textů: Tchung Wejke, Lü Chežuo, Syaman Rapongan, Walis Nokan, Jang Čao, Li Jü, Čchiou Miaoťin, Luo Iťün, Wu Mingi, Chuang Čchungkchaj), 448 stran.

 

 

OSTATNÍ AKCE

FILM

3. 6. / 18.00

Franz Kafka - známý neznámý

Konferenční sál / přízemí

Slavnostní předpremiéra nového dokumentárního filmu České televize Arte k příležitosti 100. výročí úmrtí světového spisovatele. Film ukazuje Kafkův smysl pro humor a vliv jeho tvorby na vznik kafkovského mýtu.

Ze spisovatele se sice stala slavná literární superstar, ale vzdálená skutečnému člověku. Dokumentární film Pavla Šimáka je pokusem smazat tento dluh, který vůči Kafkovi máme. Snímek přichází s nikdy nepublikovanými fakty o životě Franze Kafky a s novou interpretací vztahu díla a autora. Po projekci bude následovat beseda s tvůrci dokumentu

Franz Kafka – známý neznámý

Česká televize / ARTE G.E.I.E.

Česká republika/ Francie / Německo

2024

52 minut

Režie: Pavel Šimák

námět Martin Polák, Pavel Šimák, scénář a režie Pavel Šimák, odborný poradce Reiner Stach, dramaturgie Martin Polák, kamera Petr Vejslík, zvuk Radek Vlach, střih Jiří Kubík, produkce Andrea Jelečková, Markéta Tulisová, Jan Žampach, výkonný producent Pavel Plešák, commissioning editor G. E. I. E. Suzanne Biermann, kreativní producent Dušan Mulíček.

VSTUP ZDARMA 

SPOLEČNOST

4. 6. / 12.00 - 20.00

Den brněnských knihoven 2024

Park u Šelepky

Poznejte brněnské knihovny na jednom místě. Těšit se můžete na nevšední setkání plné autorských čtení, zajímavých rozhovorů i netradičních prezentací různých typů knihoven a jejich aktivit. Ať jste dospělí nebo zvídavé děti, zábavný i poznávací program je připraven pro všechny. Vstup na akci je zdarma. Srdečně zvou brněnské knihovny.

Akce se koná pod záštitou primátorky města Brna JUDr. Markéty Vaňkové a za finanční podpory statutárního města Brna.

Podrobnosti čtěte zde: www.brnenskeknihovny.cz

HUDBA

4. 6. / 19.00

Ensemble Opera Diversa - Tvář vody

Atrium / 2. patro

Tematický koncert pod širým nebem nahlíží na rozmanité způsoby, jakými lze zhudebnit téma vody. Toru Takemitsu důmyslně využívá hudební kryptogramy, Thomas Adès se inspiruje námořními pracovními písněmi, Kalevi Aho zase čerpá z mořských námětů laponské kultury.

Tři české premiéry doplní světová premiéra z pera skladatele a klavíristy Martina Konvičky. Za řízení kmenové dirigentky Gabriely Tardonové se s orchestrem sólově představí harfistka Dominika Kvardová.

Téma vody v umění a hudbě představí od 18.30 prof. Miloš Štědroň

VSTUP ZDARMA 

VĚDA

6. 6. / 19.00 

Po stopách astronoma M. R. Štefánika

Konferenční sál / přízemí 

V přednášce se dozvíme, kde doma i v zahraničí astronom M. R. Štefánik působil a jakých úspěchů ve svém vědeckém výzkumu dosáhl.

Kontakt: Irena Vykoupilová, tel. 541 646 168.

VSTUP ZDARMA

 VĚDA

10. 6. / 18.00

Nové obzory dendrochronologie

Konferenční sál / přízemí

Tvorba tisíciletých chronologií s cílem přesného datování dřevěných artefaktůrekonstrukce klimatu a dalších jevů minulosti. Výsledky laboratoří ČR, mj. nedávné datování neolitických studní laboratoří MENDELU v Brně.

Přednáší Ing. Josef Kyncl

VSTUP ZDARMA 

SPOLEČNOST

11. 6. / 15:30 

Šachový turnaj dětí

Konferenční sál / přízemí

Přiveďte své děti nebo vnoučata změřit síly při veřejném šachovém turnaji, který v MZK pořádá šachový klub Lokomotiva každé druhé úterý v měsíci. Turnaj se koná v Konferenčním sále v přízemí knihovny. Přihlásit se mohou děti narozené roku 2008 a mladší přímo na místě konání při prezenci.

Startovné činí 100 Kč.

SPOLEČNOST

12. 6. / 18.00

Používej MoZeK: "Reklama a manipulace: Tohle si nemůžete nechat ujít!!! Zbývají poslední 2 místa!! ... aneb reklama kam se podíváš"

Konferenční sál / přízemí

Přednáška je určena především seniorům a starším dospělým, kteří chtějí lépe porozumět světu reklamy a (manipulativních) technik používaných v marketingu. Kurz nabídne přehled o tom, jak jsou reklamní strategie navrženy k upoutání pozornosti a ovlivnění rozhodnutí. Budeme se věnovat různým formám reklamy, od tradičních tištěných médií až po digitální reklamu na sociálních sítích a webových stránkách. Podrobně se zaměříme na koncepty jako jsou "clickbait" titulky, přesvědčovací taktiky a využívání cookies pro cílenou reklamu.

Účastníci se dozvědí, jak rozpoznat a kriticky hodnotit reklamní obsah a jak chránit své osobní údaje před nežádoucím sběrem a využitím. Cílem kurzu je poskytnout seniorům nástroje a znalosti, které jim pomohou stát se informovanými a obezřetnými spotřebiteli v digitálním věku.

VSTUP ZDARMA


VĚDA

13. 6. / 19.00

Myslící stroje - požehnání, prokletí nebo jen fantazie?

Konferenční sál / přízemí

Umělá inteligence (AI) vzešla ze snahy o pochopení fungování lidského myšlení a snahy o jeho mechanizaci motivované pokroky v konstrukci zařízení zpracovávajících výpočty. Otázce možných principiálních rozdílů se věnovala řada velkých osobností vědy i literatury.

V domýšlení důsledků úspěchu konstrukce myslících strojů se často objevují i varování před možnými katastrofickými důsledky pro člověka. Stavíme s rozvojem systémů AI nástroje určené k pomoci člověku nebo připravujeme následníka, který může člověka nahradit?
 

Přednáší prof. RNDr. Jiří Zlatuška, CSc.

Kontakt: Irena Vykoupilová, tel. 541 646 168.

VSTUP ZDARMA

SPOLEČNOST

15. 6. / 09.30

Veřejný šachový turnaj

Konferenční sál / přízemí 

Přijďte změřit síly s členy šachové komunity při pravidelném veřejném šachovém turnaji, který v MZK pořádá šachový klub Lokomotiva každou třetí sobotu v měsíci. Turnaj se koná v konferenčním sále v přízemí knihovny.

Hraje se dle švýcarského systému na 9 koltempo 2x12 minut na partii s přídavkem 5 vteřin na tah. Turnaj se hraje podle Pravidel FIDE pro rapid šach a započítává se na rapid ELO ČR. Přihlášování v den a místě konání při prezenci.

HUDBA

17. 6. / 19.00

Rudolf plus dva Poletíme? Boys

Atrium / 2. patron

Rudolf Brančovský a další dva členové kapely Poletíme? zahrají největší hity této populární brněnské kapely. Zájemci, kteří si přinesou vlastní nástroj, budou mít jedinečnou příležitost zahrát si společně s hudebníky jejich hit Lokomotiva

VSTUP ZDARMA

VĚDA

20. 6. / 19.00

Novinky ve fyzice a astronomii. Úspěchy, které nás ženou vpřed

Konferenční sál / přízemí

Objevy, které mění současnou fyziku a astronomii: geneze magnetických polí ve vesmíru, atomy uvnitř atomů, neutrinové mapy Země a Galaxie, pulzary lovící gravitační vlny, duté černé díry, Parkerova sonda v atmosféře Slunce, princip ekvivalence pod mikroskopem a další.

 

Přednáší prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.

Kontakt: Irena Vykoupilová, tel. 541 646 168.

VSTUP ZDARMA

FILM

24. 6. / 18.00

Movie Monday: The Hours (2002)

Konferenční sál / přízemí

Jeden den v životě tří různých žen obývajících tři různé časoprostory, které sdílejí pocit, že zasvětily svůj život někomu jinému. V hlavních rolích Nicole Kidman, Julianne Moore, Meryl Streep za doprovodu dechberoucí hudby Philipa Glasse.

Film je promítán v angličtině s českými titulky.

ENGLISH: The story of how the novel "Mrs. Dalloway" affects three generations of women, all of whom, in one way or another, have had to deal with suicide in their lives.

Film is screened in English with Czech subtitles.

VSTUP ZDARMA / FREE ENTRY

ŠKOLENÍ

25. 6. / 09.00

Online: Bezplatné databáze z oblasti zdravotnictví a medicíny

Online

Na online školení si společně projdeme databáze a portály, v nichž lze hledat české i zahraniční články a jiné dokumenty z oblasti lékařství, zdravotnictví a příbuzných vědních oborů. Řada publikací je přístupná bezplatně v plném textu. Tato online vzdělávací akce je určena zejména pro žáky zdravotnických škol a studenty lékařských fakult, pro zdravotníky a lékaře a všechny další zájemce, kteří hledají důvěryhodné informace z oblasti medicíny a ošetřovatelství.

Více informací a registrace předem zde.

VSTUP ZDARMA

ŠKOLENÍ

27. 6. / 09.00

Online: Bezplatné databáze z oblasti pedagogiky

Online

Připravujete se na profesní dráhu učitele? Přednášíte, učíte či školíte? Pracujete v oblasti školství či neformálního zdělávání? Pak právě Vás by mohlo oslovit toto online školení, na němž poznáte základní české a zahraniční volně dostupné databáze a portály, v nichž lze hledat knihy a články z oblasti pedagogiky a vzdělávání.

Více informací a registrace předem.

VSTUP ZDARMA

 

Program se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna.

MMB

Poslední aktualizace: 05.06.2024, 14:27