Novinky z MZK - Listopad 2023

Milé čtenářky a milí čtenáři,

dušičkový čas láká ke knize, na výstavu či na přednášku snad vůbec nejvíc ze všech měsíců roku. Věříme i proto, že si najdete cestu do Moravské zemské knihovny, jejíž program je i tentokrát bohatý, pestrý a atraktivní. Za všechny zmíníme  Křest nové knihy Boba Kartouse Future ON! (10. listopadu, 14.00h), vernisáž výstavy MALÍ / Velcí (13. listopadu, 18.00h) či přednášku Roberta Menasseho s názvem Ještě jednou, jenom jinak: tragédie střední Evropy (24. listopadu,18.00h). Připomínáme také, že na všechny akce MZK je VSTUP ZDARMA.

Otevírací doba (od 30. října 2023):

  • Po-Pá: 08:30 – 22:00 hodin (Do 22.00 je otevřena pouze Studovna humanitních věd s výdejem prezenčních výpůjček)
  • So: 09:00 – 17:00 hodin

POZOR: V pátek 17. listopadu a 18. listopadu 2023 máme ZAVŘENO -  státní svátek. Podrobný rozpis otevírací doby najdete vždy na www.mzk.cz/oteviracidoba.

Tým MZK.

 

VÝSTAVY

20. 10. – 22. 12. 2023

Knihovna Otokara Březina

Galerie / přízemí

Otokar Březina (1868-1929) byl přední český básník, který tvořil v období symbolismu na přelomu 19. 20. století. Jeho osobní knihovna je jedním ze speciálních fondů uložených v Moravské zemské knihovně v Brně.

Sbírka čítá na 3 000 titulů v téměř 4 500 svazcích. Výstava představuje knihovnu Otokara Březiny, její vzniksložení a další osudy po básníkově smrti.

VSTUP ZDARMA

20. 10. – 22. 12. 2023

Josef Florian ve fondu Moravské zemské knihovny 

Foyer / 2. a 3. patro

Výstava zpřístupňuje část knihovny staroříšského vydavatele a překladatele katolické literatury Josefa Floriana (1873-1941), která se v letech 2002 a 2003 stala součástí Moravské zemské knihovny v Brně.

A protože si v letošním roce připomínáme 150. výročí narození Josefa Floriana, představuje MZK obsah zakoupené knihovny a vybízí k zamyšlení nad rolí knihy ve Florianově osobitém podání.

VSTUP ZDARMA

3. 11. 2023 – 5. 1. 2024      

Oči Brna: Marie Jirásková: Divadlo objektů a přírodních instalací

Foyer / přízemí

Prezentace tvorby oceňované brněnské vizuální umělkyně. Jako scénografka a kostýmní výtvarnice dala Marie Jirásková podobu celé řadě divadelních i filmových inscenací.
Společně s manželem Pavlem Jiráskem připravuje výstavy a vydává knihy věnované českému loutkářství.

Jejich publikace Loutka a moderna a Umění loutky získaly ceny pro nejkrásnější knihu roku. Na výstavě budou prezentovány originální objekty, fotografie instalací i autorské loutky.

  • Vernisáž výstavy se uskuteční 3. 11. v 18.00 v Konferenčním sále / přízemí.

VSTUP ZDARMA

Oči Brna: Marie Jirásková

13. 11. – 22. 12.

MALÍ / velcí

Foyer / 4., 5. a 6. patro

Jaký je svět MALÝCH očima velkých spisovatelů a výtvarníků? Byla řeka hlubší, když jsem byla malá holka? Dá se pouhým přáním vyčistit voda v jezeře? Jakým problémům čelí trpaslík, který je nucen vyrůst? 

Leporela na téma Malí/velcí vznikla v rámci projektu Českého literárního centra, sekce Moravské zemské knihovny. Vybraní spisovatelé a ilustrátoři získali v roce 2023 tvůrčí stipendium a čtrnáctidenní rezidenční pobyt v polském Sokolowsku. V rámci této spolupráce vytvořili i unikátní leporela s příběhy pravdivými i smyšlenými, jejichž ukázky si můžete prohlédnout.

Tvůrci patří mezi přední v Česku působící autory.

  • Vernisáž výstavy se uskuteční 13. 11. v 18.00 v Konferenčním sále / přízemí.

VSTUP ZDARMA

Výstava MALÍ / velcí

21. 11. – 22. 12.

Krajinářská architektura 2022

Foyer / 7. patro

Výstava prezentuje výběr grafických výstupů studentských prací z předmětů vyučovaných na třech ústavech ZF MENDELU. Unikátní mix předmětů vychází ze staleté tradice výuky zahradnických oborů a posléze krajinářské architektury. Studium oboru Krajinářská architektura komplexně pokrývá biotechnické, umělecké, architektonické, krajinářské a technické disciplíny, čímž vytváří jedinečný profil studenta. K výstavě byla vydána i dvojjazyčná ročenka.

  • Vernisáž výstavy se uskuteční 21. 11. v 17.00 ve Foyer 7. patra.

VSTUP ZDARMA

Krajinářská architektura 2022

OSTATNÍ AKCE

FILM

6. 11. / 18.00 

Transit (2018)

Konferenční sál / přízemí

Německá armáda stojí před Paříží. Georg, německý uprchlík, uteče na poslední chvíli do Marseille. V Marseille může zůstat jen ten, kdo dokáže, že v dohledné době odcestuje. Georg se rozhodne vzít na sebe cizí identitu. Film v němčině s anglickými titulky.

VSTUP ZDARMA

Film Transit

VĚDA                                

7. 11. / 18.00

Prof. Stefan M. Newerkla: Rakouská němčina a její spojení s češtinou

Konferenční sál / přízemí

Prof. Stefan M. Newerkla jako garant výuky západoslovanské jazykovědy přispívá k šíření české literatury a kultury nejen na vídeňské univerzitě, ale i v celém Rakousku. Je autorem řady monografií, více než 140 vědeckých článků, spolupracoval mimo jiné na učebnicích češtiny a vede několik vědeckých grantů.

Z pověření ministra kultury ČR předal 11. října 2023 ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček rakouskému bohemistovi, historikovi a pedagogovi prestižní ocenění za přínos české kultuře v zahraničí.

Přednáška proběhne v českém jazyce.

VSTUP ZDARMA

Prof. Stefan Michael Newerkla

8. 11. / 17.30       

Léčiva v našich vodách: výzva pro čistírny odpadních vod

Konferenční sál / přízemí

Vodárenská akciová společnost, a. s., realizovala v letech 2021 a 2022 unikátní výzkumný projekt Léčiva v odpadních vodách a kalech. Odebírala vzorky ve 12 čistírnách odpadních vod v Jihomoravském kraji a v Kraji Vysočina, a to při vtoku do čistíren, tak i po biologickém čištění.

Laboranti sledovali přítomnost účinných látek, které jsou obsaženy v často používaných léčivech. Na přednášce budete seznámeni s průběhem a výsledky výzkumu. Získáte zde informace nejen o chování léčiv v odpadních vodách a na čistírnách odpadních vod, ale i jak se vzájemně ovlivňuje voda a životní prostředí.

Přednáší Ing. Jindřich Král z Vodárenské akciové společnosti.

VSTUP ZDARMA

Léčiva v našich vodách

9. 11. / 19.00 

Pulzary na lovu gravitačních vln

Konferenční sál / přízemí

Objev gravitačních vln v roce 2015, přesně sto let od vytvoření obecné teorie relativity, byl obrovským úspěchem lidského důvtipu a umu. Šlo ale o vlny s frekvencemi ve stovkách hertzů. K detekci vln nižších frekvencí potřebujeme mnohem větší zařízení, dokonce větší než Sluneční soustava.

Pulzary mohou posloužit jako detektor srovnatelný s rozměry celé naší Galaxie. První úspěchy této nové dechberoucí metody detekce se dostavily v letošním roce. Přednáší prof. RNDr. Pertr Kulhánek, CSc.

Kontakt: Irena Vykoupilová, tel. 541 646 168.

VSTUP ZDARMA

Pulzary na lovu gravitačních vln

LITERATURA                                 

10. 11. / 14.00

Křest knihy Future On!

Konferenční sál / přízemí

Všimli jste si, na čem jedeme do budoucnosti metaversu a AI? Je to parní stroj výchovy a vzdělávání. V situaci, kdy dochází a bude docházet k prudké změně evolučních podmínek života, je to cesta do minulosti, ne do budoucnosti. Jakoby nám to ale nevadilo. Příslovečný technologický Achilles zběsile utíká, ale želva sociální adaptace se těžkopádně plouží a někdy ho až okázale ignoruje.

Jenže jestli chceme držet kontrolu nad naší vlastní budoucností a předat ji také našim dětem, potřebujeme se zorientovat v digitální džungli, do které jsme se hluboce ponořili a naučit se zkrotit její šelmy. To je cesta od No Future k Future ON!, na kterou se spolu vydáme 10. 11.

VSTUP ZDARMA

Křest knihy Future On!

SPOLEČNOST                                  

14. 11. / 15.30

Šachový turnaj dětí

Malý sál / 6. patro

Přiveďte své děti nebo vnoučata změřit síly při veřejném šachovém turnaji, který v MZK pořádá šachový klub Lokomotiva každé druhé úterý v měsíci. Turnaj se koná v Konferenčním sále v přízemí knihovny.

Přihlásit se mohou děti narozené roku 2008 a mladší přímo na místě konání při prezenci.

ŠKOLENÍ

15. 11. / 16.30     

Jak citovat podle ČSN ISO 690:2022?

Videokonferenční sál / 4. patro

Na online školení se dozvíte, co je to plagiátorství, nač si dát pozor při citování a jak odkazovat v textu na zdroje. Rovněž si řekneme, jak citovat základní druhy dokumentů podle ČSN ISO 690 platné od 1. 12. 2022.

Účast je bezplatná, ale je vhodné se předem přihlásit do středy 15. listopadu 2023 do 13.00. prostřednictvím elektronického registračního formuláře.

 

LITERATURA

21. 11. / 16.30

Reading Group: The Testaments / Margaret Atwood 

Malý sál / 6. patro

Připojte se ke čtenářské skupině v naší knihovně a objevte různorodost současné anglicky psané literatury. Setkání skupiny probíhají v angličtině a konají se jednou za dva měsíce. Knihu si můžete vyzvednout v Zahraničních knihovnách ve 2. poschodí. K dispozici je omezený počet výtisků.

Pro rezervaci knih pište na zhr@mzk.cz.

Come and join our Reading Group to discover the diversity of contemporary english written literature. The meetings are held once in two months and the communication language is English. You can borrow the book at the Foreign Libraries. There is a limited number of copies.

To reserve the book please write to: zhr@mzk.cz.

VSTUP ZDARMA

Reading Group: The Testaments / Margaret Atwood

 

VĚDA

23. 11. / 19.00     

Novinky z astronomie a astrofyziky za uplynulé období

Přehled novinek za rok 2022.

Kontakt: Irena Vykoupilová, tel. 541 646 168.

VSTUP ZDARMA

Novinky z astronomie a astrofyziky za uplynulé období

 

SPOLEČNOST 

24. 11. / 18.00

Robert Menasse 

Ještě jednou, jenom jinak: tragédie střední Evropy

Konferenční sál / přízemí

Je pojem střední Evropa jen fikcí vznášející se v nadoblačných výškách skutečnosti evropského prostoru? Nebo se jedná o pojem, který byl v době studené války zneužíván jako utopie, jako příslib politické budoucnosti zemí za železnou oponou?

O tom a více bude mluvit přední rakouský spisovatel a esejista Robert Menasse, nositel celé řady literárních ocenění. Otevřený kritik rakouské společnosti, EU a globalizace. Českému publiku také formou autorského čtení představí svou poslední do češtiny dosud nepřeloženou knihu Die Erweiterung.

Robert Menasse:Ještě jednou, jenom jinak: tragédie střední Evropy

 

27. 11. / 18.00     

Používej MoZeK: Jan Svatoš – Fake news: Za zrcadlem klamu

Konferenční sál / přízemí

Skutečně do Benátek v době pandemie dopluli delfíni? A sužuje Ameriku invaze nesmrtelného masožravého červa? A proč by se mroži v Evropě měli bavit potápěním lodí? Máme dobrou a špatnou zprávu: Ta dobrá je, že fake news nejsou ve skutečnosti výmyslem současné doby, ale velmi starým fenoménem. Ta špatná, že boj s nimi nelze vyhrát, ale nikdy jej nesmíme vzdát. Už ve starověku se totiž vyprávělo o přízraku jménem Fáma která „rychlostí roste a chůzí nabývá síly, až do výše se zvedá..."

Změnily se jen prostředky, hlásné trouby zůstávají stejné. V této diashow se dozvíte, jaké existují druhy fake news, jakou roli v nich hraje lidská přirozenost, strach či sociální sítě nebo limity našeho vnímání. Procvičíte kritické myšlení a dozvíte se, jak poznat, když jste klamáni obrazem. Stále totiž platí, že strach má velké oči...

Akce je součástí série přednášek a workshopů na téma mediálního vzdělávání probíhající v Moravské zemské knihovně.

VSTUP ZDARMAVĚDA

 

30. 11. / 19.00 

Jižní Georgie

Konferenční sál / přízemí

Jižním oceánem do Antarktidy. Přednáší prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc.

Kontakt: Irena Vykoupilová, tel. 541 646 168.

VSTUP ZDARMA

Jižní Georgie

 

Program se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna.

MMB

Poslední aktualizace: 08.11.2023, 11:49