Novinky z MZK - prosinec 2022

 

Milé čtenářky a milí čtenáři,

připravili jsme pro vás přehled všeho, co pro vás máme v posledním měsíci roku připraveno. Kromě výstav, přednášek či besed bychom vás také rádi upozornili na změny v otvírací době. V pondělí 12. prosince 2022 zůstane knihovna z důvodu upgrade IT systémů celý den ZAVŘENA. Stejně tak i v období vánočních svátků, od 23. prosince 2022 do 1. ledna 2023 (včetně). Ve čtvrtek 22. prosince 2022 pak bude otevřeno pouze do 14.00 hodin. Podrobný rozpis otevírací doby najdete vždy na www.mzk.cz/oteviracidoba.

Závěrem nabízíme tip na vánoční dárek v podobě Dárkového poukazu na průkazku do MZK.

Krásný adventní čas vám přeje

tým MZK.

 

Brněnští augustiniáni 19. století: úvahy o kráse a umění
22. 11. - 22. 12 2022                             Foyer / 5. patro

Brněnští augustiniáni 19. století: úvahy o kráse a umění

 

Na cestě za svobodou
9.12.2022 - 26.2.2023                           Foyer / 4., 5. a 6. patro

V posledních letech dochází k intenzivní vzájemné výměně mezi Českem a Tchaj-wanem. Obě společnosti zažili dlouhá desetiletí totalitního režimu, láska ke svobodě a touha po rovnosti mezi lidmi jsou proto základem jejich společných hodnot. Výstava na 16 posterech představuje české laické i odborné veřejnosti současnou podobu a stručnou historii tchajwanské literatury. Otevírá tak pomyslné okno, jehož prostřednictvím se mohou její návštěvníci seznámit s hlavními směry ve vývoji tchajwanské literární tvorby, mezi které se mj. řadí i ekologická literatura, literatura původních obyvatel, genderová literatura a literatura lidských práv. Výstava vznikla s podporou těchto institucí: National Museum of Taiwan Literature, Ministry of Culture (Taiwan), Soochow University (Taiwan), Univerzita Pardubice, Univerzita Palackého.

 

SVĚT VĚDY                                                1. 12. / 18.00

Pán prstenců: nahlédnutí do fascinujícího světa planety Saturn
Konferenční sál / přízemí

Prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. bude přednášet o téměř dvacetileté velice úspěšné misi sondy Cassini k Saturnu a jeho měsícům i o jejím grandiózním zakončení.

Pán prstenců: nahlédnutí do fascinujícího světa planety Saturn

 

WORKSHOP                                               6. 12. / 17.30

Vdechni knize nový život - vánoční edice
Týmová studovna / 7. patro

Workshop upcyklace starých knih podruhé! Inspirujeme vás, jak můžete kreativně využít knihy a vyrobit si neotřelé vánoční ozdoby a dekorace. Vyzkoušíte si různé techniky skládání, lepení a další práci s knihami. Materiál bude k dispozici, můžete si také přinést svoje knihy k přetvoření. Vlastní iniciativa je velmi vítána! Akce je pořádána v rámci cyklu Udržitelnost. Na workshop není třeba se hlásit předem.

Vdechni knize nový život - vánoční edice

 

FILM                                                            7. 12. / 18.00

My Street Films: Kdopak vám dal hlas
Konferenční sál / přízemí

Přinášíme vám výběr krátkých filmů o lidech a tématech, o nichž možná příliš často neslyšíme a tedy ani nepřemýšlíme. Pojďme se seznámit a strávit společný večer bez předsudků, pomýlených očekávání a (sebe)lítosti. Projekce proběhne za účasti autora snímku Quirin: Osudu navzdory, pana Jedličky, který dorazí i s bratrem Quirinem, o kterém snímek pojednává.

My Street Films: Kdopak vám dal hlas

 

SVĚT VĚDY                                                8. 12. / 18.00

Apollo 17: Rozloučení s Měsícem
Konferenční sál / přízemí

Před padesáti lety, v prosinci 1972, zatím naposled vstoupila lidská noha na povrch Měsíce. "Sedmnáctka" byla zároveň nejkomplexnější lunární pilotovanou výpravou: od délky letu přes zkoumaný terén a složitost manévrů až po program. Přednáška Ing. Tomáše Přibyla se bude věnovat nejen této unikátní misi či konci programu Apollo, ale také přípravě návratu člověka na Měsíc.

Apollo 17: Rozloučení s Měsícem

 

ŠKOLENÍ ONLINE                                        9. 12. / 9.00

Informační brány pro vyhledávání odborné literatury

Na školení se formou jednoduchých praktických ukázek seznámíte se zahraničními bezplatnými informačními branami, které umožňují souběžné hledání v celé řadě databází a repozitářů z jednoho přístupového místa. Tyto brány pokrývají několik milionů dokumentů odborného charakteru, z nichž mnohé jsou přístupné zdarma v plném textu. Prostřednictvím těchto bran se lze dostat k celé řadě článků, studií, výzkumných a technických zpráv či vysokoškolských kvalifikačních prací.

Informační brány pro vyhledávání odborné literatury

 

ŠACHOVÝ TURNAJ                                 13. 12. / 15.00

Veřejný šachový turnaj – děti
Šachový koutek Eduarda Lendla / 1. patro

Přiveďte své děti nebo vnoučata změřit síly v šachu při veřejném šachovém turnaji, který v MZK pořádá šachový klub Lokomotiva každé druhé úterý v měsíci. Turnaj se koná v Šachovém koutku Eduarda Lendla v 1. patře knihovny. Přihlásit se mohou děti narozené roku 2007 a mladší přímo na místě konání při prezenci.

Veřejný šachový turnaj – děti

 

ŠACHOVÝ TURNAJ                                    17. 12. / 9.30

Veřejný šachový turnaj
Konferenční sál / přízemí

Přijďte změřit síly s členy šachové komunity při pravidelném veřejném šachovém turnaji, který v MZK pořádá šachový klub Lokomotiva každou třetí sobotu v měsíci. Hraje se dle švýcarského systému na devět kol, tempo 2x12 minut na partii s přídavkem 5 vteřin na tah. Turnaj se hraje podle Pravidel FIDE pro rapid šach a započítává se na rapid ELO ČR. Přihlašování v den a místě konání při prezenci.

 

SVĚT VĚDY                                              19. 12. / 18.00

Novinky z fyziky a astronomie
Konferenční sál / přízemí

Existuje pátá interakce? Je vesmír konečný? Základy kvantového internetu položeny. Nitro obřích planet. Změny rotace Země. Od egyptských pyramid k mionovému tomografu. Magnetické póly na výletě. Sluneční CNO cyklus. Vše se dozvíte na přednášce prof. RNDr. Petra Kulhánka, CSc.

Novinky z fyziky a astronomie

 

FILMOVÉ PONDĚLÍ                                  19. 12. / 18.00

Als Hitler das rosa Kaninchen stahl (2019)
Malý sál / 6. patro

Anně je devět, když se její život od základu změní. Píše se totiž rok 1933 a Annin otec je slavný divadelní kritik židovského původu. Jejich cesta je zavede přes polovinu Evropy. Film bude promítán v německém originálu s českými titulky.

Als Hitler das rosa Kaninchen stahl (2019)

Program se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna.

MMB

Poslední aktualizace: 25.11.2022, 11:42