Gladio verbi Dei. Rajhradské písemnictví doby husitské ve fondech rajhradských a brněnských

výstava: 28. května – 4. října 2015
vernisáž: 27. května 2013, 18 hod., areál Benediktinského opatství Rajhrad

Husitská doba se různým způsobem dotkla všech českých a moravských klášterů. Ty české byly povětšinou poškozeny nebo zničeny, ty moravské zůstávaly přímého vojenského ohrožení ušetřeny a mohly se stát, tak jako v případě Rajhradu, útočištěm pro vyhnané komunity z jiných řeholních domů. V Rajhradě našli na kratší či delší dobu domov benediktini z břevnovského a např. vilémovského kláštera. Někteří bratři se pak stali součástí rajhradské komunity natrvalo, jiní po čase odešli do východočeského Broumova. Mezi příchozími byli i významní teologové, kteří se nemohli nevyjadřovat k myšlenkám husitského učení. A právě jejich zásluhou se v rajhradském fondu zachovala nejen díla protihusitská, ale rovněž husitské traktáty, na které bylo potřeba reagovat. Toto písemnictví v kontextu celého husitského názorového proudu představí výstava Gladio verbi Dei. Písemnictví doby husitské ve fondech rajhradských a brněnských, kterou připravili partneři projektu Benediktinský klášter Rajhrad jako kulturní fenomén Filozofická fakulta Masarykovy univerzity a Moravská zemská knihovna v Brně.

Slavnostní vernisáž proběhne 27. května 2015 v 18 hod. v prostorách rajhradského benediktinského kláštera. Návštěvníci si během ní budou moci rovněž poslechnout hudební provedení Jistebnického kancionálu v podání Ivy Bittové.

Zájemci se mohou těšit také na cyklus přednášek pořádaných v malém sále Moravské zemské knihovny v Brně. Přednášky budou zaměřeny zejména na osobnost a dílo Jana Husa. Uskuteční se vždy od 18 hodin, jejich přehled je uveden níže.

Benediktinský klášter Rajhrad jako kulturní fenomén je projektem Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity NAKI. Poskytovatelem prostředků je Ministerstvo kultury ČR. Příjemci projektu jsou Moravská zemská knihovna v Brně, Masarykova univerzita (Filozofická a Lékařská fakulta) a Fakulta životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Cílem projektu je zpracování a prezentace bohatého kulturního dědictví nejstaršího moravského kláštera v Rajhradě.

Více informací naleznete na webu projektu www.rajhradskyklaster.cz

Kontaktní osoba: PhDr. Jindra Pavelková, Jindra.Pavelkova@mzk.cz, 541 626 223

 

Přehled doprovodných akcí:

Přednášky:

20. 5. – Pišna, Jan: Jan Hus a Kostnice

3. 6. – Krmíčková, Helena – Mazalová, Lucie: Předchůdci husitství

10. 6. – Krmíčková, Helena – Mazalová, Lucie: Jan Hus

17. 6. – Krmíčková, Helena: Počátky českého utrakvismu

Workshop:

12.–13. září 2015

PřílohaVelikost
tz_vystava.doc285 KB

Poslední aktualizace: 09.01.2023, 13:22