Site specific art v MZK

Série site specific realizací českých výtvarných umělců v Moravské zemské knihovně v Brně je koncipována jako otevřený projekt. Umělci dostávají k dispozici prostor knihovny a je jen na nich, který veřejně přístupný prostor zvolí, jakým způsobem na něj zareagují a které výtvarné médium použijí. Každé dílo je vytvořené speciálně pro prostor knihovny, je jeho reflexí, zároveň impulzem a inspirací pro autory. Výtvarné intervence se budou nacházet mimo obvyklé tradiční výstavní prostory a plochy a návštěvníci knihovny s nimi mohou přijít do kontaktu náhodně a nečekaně. Realizace se budou postupně obměňovat, jednotlivá díla budou v knihovně k vidění po dobu dvou až tří měsíců.

 

 

Vendula Chalánková: Bez názvu

Moravská zemská knihovna

24. 4. – 30. 6. 2019

Tentokrát se v rámci Site specific art v MZK zdánlivě prezentuje klasický žánr - malba. Na první pohled vytvořila autorka sérii podlouhlých abstraktních maleb, jež ve skutečnosti představují hřbety knih z fondu knihovny (včetně některých identifikačních symbolů užívaných knihovnou) a také oblíbené tituly autorky.

Stylizované obrazy hřbetů knih tvoří nadživotní portréty vybraných knih, které jsou však pro čtenáře anonymní - bez názvu.

Více informací

 

Matěj Smetana: ABC

Moravská zemská knihovna

23. 1. – 3. 4. 2019

Site specific projekt Matěje Smetany představuje paralelu ke snaze uživatelů knihovny učit se a posouvat se dál ve svých vědomostech. Jednotlivá písmena abecedy dostala ve virtuálním prostředí od autora naprogramováno jasné zadání: naučit se ve stanovené době chodit. Každé písmeno se s úkolem vypořádalo po svém. Některá jsou „učenlivá” a dělají rychlé pokroky, jiná se zaseknou v určitém bodu a dále se nedostanou. Tak jako my lidé. Vizualizovaný proces se odehrává na monitorech umístěných v různých patrech po budově a na spořičích obrazovek vybraných počítačů MZK.

Více informací

Tomáš Hlavenka: Dobrodružství v zemi marketů

Atrium MZK / 1. patro

10. 10. 2018 – 6. 1. 2019

Tomáš Hlavenka si pro svůj projekt Dobrodružství v zemi marketů vybral nezastřešené atrium. Prostor se zeleným porostem je v současné době pro čtenáře nepřístupný a díky jeho nevyužívání tvoří mírnou divočinu uprostřed moderní budovy knihovny. Do tohoto uzavřeného prostoru je však vidět ze všech otevřených podlaží knihovny sloužících čtenářské veřejnosti. V autorově pojetí atrium představuje romantický kaňon či kotlinu, kam umístil chatu s trampskými atributy (ohniště, totem), do scény zakomponoval i přítomné dekorativní architektonické prvky (např. koryto potoka s lávkou).

Více informací

Poslední aktualizace: 10.04.2019, 16:27