Týden vědy a techniky

Týden vědy a techniky 2016

V prvních dvou listopadových týdnech se již tradičně Moravská zemská knihovna zapojuje do Týdne vědy a techniky. Přehled všech akcí najdete níže. Moravská zemská knihovna své akce pořádá zdarma, u některých z nich počítejte s nutností registrace předem. Programovou brožuru celého festivalu si můžete stáhnout ve formátu PDF.

PŘEDNÁŠKA

Středa 2. listopadu 2016 / 19.00 / Konferenční sál / přízemí
Ing. Tomáš Přibyl (publicista): Recept na dobytí Marsu dle SpaceX

Vezměte pořádnou porci existujících technologií a okořeňte je hrstí inovace. Přidejte náruč podnikatelské odvahy a hrst nových nápadů. A k tomu všemu přihoďte obrovskou porci chuti postavit se zavedeným pořádkům. Vše důkladně promíchejte v hrnci SpaceX a dostanete dechberoucí kosmickou infrastrukturu, počínaje vícenásobně použitelnými raketami, přes pilotované lodě pro mise kdekoliv ve Sluneční soustavě, až po obří nosiče schopné dostat člověka na Mars. Aneb kdy vizionář Elon Musk splní svůj slib a vybuduje na Marsu město pro padesát tisíc kolonizátorů?
Přednášku zajišťuje: kontakt: Irena Vykoupilová, mobil: 737 436 050, irena@mzk.cz
______________

Ing. Tomáš Přibyl

Ing. Tomáš Přibyl – publicista a konzultant v oblasti kosmonautiky a informační bezpečnosti, od roku 2004 působící na volné noze. Vystudoval podnikatelskou fakultu VUT v Brně. Autor řady publikací o kosmonautice. K jeho dalším zálibám patří cestování a sbírání podpisů kosmonautů. Navštívil přes tři desítky zemí čtyř kontinentů. Osobně navštívil všechna střediska NASA, setkal se s více než dvěma sty kosmonauty, viděl startovat všechny americké raketoplány.

ŠKOLENÍ

čtvrtek 3. listopadu 2016 / 10.00–14.30 / Počítačová učebna MZK / 6. patro
PATENTY A UŽITNÉ VZORY - PRÁVNÍ OCHRANA TECHNICKÝCH ŘEŠENÍ
Druh akce: školení
Lektor: Ing. Zuzana Čapková a Ing. Jarmila Avratová, Úřad průmyslového vlastnictví v Praze

Na školení získáte základní informace k problematice patentů a užitných vzorů. Pomocí jednoduchých ukázek si také prakticky vyzkoušíte vyhledávání v největší volně přístupné patentové databázi Espacenet. Vstup volný po registraci na www.mzk.cz.
Kontakt: Martina Machátová, tel. 541 646 170, e-mail machat@mzk.cz

středa 9. listopadu 2016 / 17.00–18.30 / Počítačová učebna MZK / 6. patro
Co se skrývá za Digitální knihovnou MZK a za portálem knihovny.cz
druh akce: školení/workshop
Lektor: Mgr. Lenka Damborská a Mgr. Petra Žabičková, Moravská zemská knihovna v Brně

Digitální knihovna MZK
Digitální knihovna MZK získala novou vizuální podobu. Přijďte se s ní seznámit a dozvědět se o ní více! Zjistíte, co nového vám naše digitální knihovna přinese a jak v ní rychle a efektivně vyhledávat. Kramerius pro mobil i tablet: Vyvinuli jsme mobilní aplikace Kramerius pro Android a iOS. Digitálně zpracované knihy a gramodesky z našeho fondu si můžete prohlížet a poslouchat i díky těmto aplikacím. Na workshopu se dozvíte více o tom, jak je používat a vyhledávat v nich.
Workshop vede Mgr. Lenka Damborská, lenka.damborska@mzk.cz.

Portál knihovny.cz
Víte, co je to Centrální portál knihoven? Připravovaný Centrální portál českých knihoven vám umožní získat požadované dokumenty v tradiční tištěné nebo digitální formě a také pohotové a komplexní informace kdykoli, odkudkoli a kdekoli. Přijďte na workshop zaměřený na vyhledávání dokumentů v Centrálním portálu knihoven.
Workshop vede Mgr. Petra Žabičková, petra.zabickova@mzk.cz.

čtvrtek 10. listopadu 2016 / 17.00–19.30 / Počítačová učebna MZK / 6. patro
INFORMAČNÍ BRÁNY PRO VYHLEDÁVÁNÍ ODBORNÉ LITERATURY
Druh akce: školení
Lektor: PhDr. Martina Machátová, Moravská zemská knihovna v Brně
Kontakt: Martina Machátová, tel. 541 646 170, e-mail machat@mzk.cz
Na školení se formou jednoduchých praktických ukázek seznámíte s bezplatnými bránami, které umožňují souběžné hledání odborné literatury v celé řadě různých databází.

VÝSTAVA

10 LET OCENĚNÍ EUROPEAN INVENTOR AWARD
Místo: MZK: galerie – ochoz ve studovně v 7. poschodí.
Termín: říjen - prosinec 2016
Obsah:
- informace o Evropském patentovém úřadu a ocenění,
- patentové spisy oceněných vynálezců – volně vyložené s možností prolistovat,
- informace o oceněných vynálezcích.
Ocenění  European Inventor Award uděluje Evropský patentový úřad – European Patent Office (EPO) od r. 2006 v několika kategoriích nejlepším evropským vynálezcům, jejichž práce v oblasti inovací výrazně přispívá ke společenskému pokroku a ekonomickému růstu.
Kontakt: Martina Machátová, tel. 541 646 170, e-mail machat@mzk.cz

EXKURZE

Stejně jako loni bychom v rámci TVT nabídneme různé druhy exkurzí. Přesné datum zatím ale nejsme schopni stanovit.

Exkurze v MZK
pondělí 7. listopadu 2016 / 17.00 / Konferenční sál / přízemí

Nahlédněte do prostor druhé největší knihovny u nás. Dozvíte se zajímavosti z více jak dvousetleté historie knihovny, jak vznikala stavba současné budovy, poznáte běžně nepřístupné prostory, ukážeme vám knihovnu jinak. Do jedné skupiny se z prostorových důvodů vejde omezené množství návštěvníků, proto si exkurzi rezervujte předem na http://www.mzk.cz/exkurze-v-moravske-zemske-knihovne-4.

Exkurze do digitalizační dílny gramodesek
čtvrtek 3. listopadu 2016 / 17.00 a 18.00 / Foyer / přízemí

V oddělení digitalizace zvukových dokumentů budete mít možnost nahlédnout pod pokličku práce s gramofonovou deskou od A až do Z. Ukážeme vám zajímavosti tohoto černého kotouče, představíme první československou firmu ESTA a poslechneme si staré nahrávky. I když jsme malé pracoviště, dějí se tu velké věci. Do jedné skupiny se z prostorových důvodů vejde maximálně 5 návštěvníků, proto si exkurzi rezervujte předem na e-mailu michalskop@mzk.cz.

Exkurze do restaurátorské dílny
úterý 8. listopadu 2016 / 15.30, 16.30, 17.30 / Foyer / Přízemí

Chcete vidět, jak se šije knižní blok a vsazuje do desek? Jak se staráme o staré tisky a historické knižní vazby?

Přijďte nahlédnout do restaurátorské dílny Moravské zemské knihovny v Brně. Do jedné skupiny se z prostorových důvodů vejde maximálně 10 návštěvníků, proto si exkurzi rezervujte předem na e-mailu michalskop@mzk.cz.

Exkurze do digitalizačního centra
úterý 8. listopadu 2016 / 15.00, 16.00, 17.00 / Foyer / Přízemí

Přijďte se podívat, jak vypadá digitalizace v praxi. Dozvíte se, proč jsou knihy digitalizovány, jakou rychlostí probíhá skenování stránek či jak budou zdigitalizované tisky zpřístupněny veřejnosti. Do jedné skupiny se z prostorových důvodů vejde maximálně 15 návštěvníků, proto si exkurzi rezervujte předem na e-mailu michalskop@mzk.cz.

Předchozí ročníky TVT v MZK:

Poslední aktualizace: 09.11.2016, 10:06