Mezinárodní sympozium: O přípravě barev, pigmentů a zlacení

Mezinárodní sympozium: O přípravě barev, pigmentů  a zlacení
Moravská zemská knihovna v Brně
7.–8. listopadu 2018O přípravě barev, pigmentů a zlacení

V loňském roce se podařilo do historického fondu Moravské zemské knihovny v Brně zakoupit rukopis týkající se postupů míchání barev. Tento rukopisný malířský receptář z konce 15. století pocházel původně z mikulovské Ditrichštejnské knihovny, jejíž část byla ve 30. letech 20. století zakoupena do fondu MZK. (I tento fakt, že rukopis patřil do ditrichštejnského vlastnictví, hrál důležitou roli při jeho koupi.)  

Německy a částečně latinsky psaný malířský receptář obsahuje přes více než 200 receptů týkajících se přípravy barev, pigmentů, pojiv i techniky zlacení a stříbření s odkazy na postupy zlatníků. Kromě toho jsou malířské recepty doplněny ještě o popisy různých materiálů doporučených k přípravě barev (červené, zelené, černé, žluté, modré, bílé, …) a jejich použití na různých podkladech.

Malířský receptář si můžete prohlédnout a studovat na stránkách digitální knihovny MZK

Malířský receptář zakoupený do fondu MZK je unikátním objevem pro české i zahraniční badatele, proto bychom ho chtěli představit širší vědecké i laické veřejnosti a uspořádat v prostorách Moravské zemské knihovny v Brně ve dnech 7.–8. listopadu 2018 mezinárodní sympozium, na kterém bychom se chtěli blíže zabývat malířskými receptáři, studiem historických receptur i přípravy barev.

Kontakt:  Mgr. Lucie Heilandová, lucie.heilandova@mzk.cz

PřílohaVelikost
o_priprave_barev_pigmentu_a_zlaceni_-_program_7.-8.2018.pdf802.9 KB
program_7.-8.2018.docx169.56 KB
sympozium_o_priprave_barev_pigmentu_a_zlaceni_-_program.docx76.88 KB

Poslední aktualizace: 15.10.2018, 13:52